Върховният административен съд отхвърли пет жалби на Коалиция „Продължаваме промяната“ срещу съставите на районните избирателни комисии в Плевен, Пазарджик, Шумен, Монтана и Кюстендил с решения по административни дела № 1541, 1542, 1543, 1544, 1545 от 2023 година.
Върховните магистрати приемат, че обжалваните решения за съставите на петте районни избирателни комисии не противоречат на целта на закона и ЦИК не е упражнила превратно предоставената й власт. Целта на закона е да се ограничи мнозинството на една партия и коалиция в РИК като нейни членове, както и като ръководен състав. В конкретните случаи тази цел е спазена, поради което ЦИК не е упражнила превратно предоставената й власт.
Съгласно чл.145, ал.1 от АПК контролът, осъществяван от съда върху решението на ЦИК, е само за законосъобразност, а не по целесъобразност. След като атакуваното решение на ЦИК не противоречи на императивна законова разпоредба, същото не е незаконосъобразно.
Без правно основание са и отправените от жалбоподателя твърдения за липса на предварително обявени от страна на ЦИК критерии при назначаване ръководния състав на РИК, което създавало условия за произволност. Така формулираното оплакване не е относимо към настоящия правен спор, а към решение № 1584 - НС/02.02.2023г. на ЦИК, което не е обжалвано от Коалиция "Продължаваме промяната" или от друг участник в изборите, поради което е влязло в сила и не е предмет на настоящото съдебно производство.
Поради това съдебните състави на ВАС приемат, че не са налице отменителни основания по смисъла на чл. 145 АПК и жалбите следва да бъдат отхвърлени като неоснователни.