"Трябва да се търси вариант, така че да се налее ликвидност, защото България в момента изнася от порядъка на 2000 мегавата на часа електрическа енергия, с която покриваме дефицита на целия район. По някакъв начин трябва да включим още мощности, които притежаваме, или да са в готовност, така че да не се получи по-голям дефицит в региона, за да се повиши цената на електрическата енергия". Това заяви пред БНР Валентин Николов, изпълнителен директор на БЕХ.
Той уточни, че има два блока в ТЕЦ "Марица изток 2", които са след ремонт и ще могат да бъдат включени, за да компенсират частично електрическата енергия, която ще бъде загубена като ликвидност на българския пазар.
"Не виждам тенденция цените на електрическата енергия да вървят надолу. Няма никакво значение каква е цената на електрическата енергия, която вкарваш като ликвидност на пазара, при условие, че тя е много по-висока дори от най-скъпата енергия. В момента цените се движат от 130 евро и стигат до 190 евро", обясни Николов и добави, че пазарът зависи от търсенето, а в момента в региона се търси енергия, независимо от цената, което създава голям проблем и в България.
По думите му смяната на ръководствата на енергийните дружества няма да помогнат на ситуацията.
Николов съобщи, че от "Топлофикация"-София не са успели да си платят старите задължения, за които "Булгаргаз" е бил завел дело:
"В момента събират пари, за да платят на "Булгаргаз", но "Топлофикация"-София очаква загуба от порядъка на 64 милиона и нагоре, което ще рефлектира върху "Булгаргаз" и върху БЕХ. ... Влизаме в един омагьосан кръг, където продуктът ще поскъпне и потребителите ще са недоволни. БЕХ ще обере разликите в цените".
"Топлофикация"-София е поискала от КЕВР преразглеждане на цената на парното, обяви Николов.