Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

В детските градини и училищата - без хидрогенирани растителни мазнини

04 ноември 2015, 07:30 часа • 6497 прочитания

Без хидрогенирани растителни мазнини и без етикети, на които няма указание каква е преработката на храната - това ще са новите изисквания за храните, които се дават в детските градини и училищата. Лютеницата пък вече трябва да е произведена по браншови стандарт. Това е записано в променената наредба 9 за специфичните изисквания към безопасността и качеството на храните, предлагани в детските заведения и училищата, обнародвана вчера в Държавен вестник, информира в. "Сега".

Единствените мазнини, които могат да се предлагат в забавачките и школата, си остават кравето масло, слънчогледовото олио и зехтинът. Изрично се записва обаче, че кравето масло трябва да е произведено от сурово мляко, отговарящо на съответни национални и евростандарти, а слънчогледовото - да е направено по браншови стандарт. Изискванията към зехтина си остават той да бъде "екстра върджин". Според приетите промени филиите с течен шоколад например, които редовно се дават на малчуганите в детските градини и които съдържат хидрогенирани мазнини или палмово масло, трябва да останат в миналото. Забранява се още и предлагането на екструдирани храни в този тип институции. За първи път се записва, че лютеницата също трябва да е произведена по браншови стандарт.

Другата новост в наредбата е, че изискванията й ще важат не само за детските градини и училищата, но и за обектите за търговия на дребно на цялата им територия.

Иначе както и досега си остава забраната за храни, съдържащи, съставени или произведени от ГМО, както и такива, които са обработени с йонизиращи лъчения. Киселото мляко, сиренето и кашкавалът, които се предлагат в детските заведения, и занапред ще трябва да бъдат произведени по Българския държавен стандарт. Тези обаче, за които няма утвърден стандарт, вече е задължително да бъдат произведени по технологична документация. Същото се отнася и за месните заготовки и месните продукти. Брашното и хлябът, предлагани в детски градини и училища, и в бъдеще трябва да са произведени по утвърдени стандарти. Изрично е записано, че пълнозърнестият хляб не бива да съдържа оцветители.

Храните, които са доставени в училищата и градините преди влизането в сила на наредбата, могат да се предлагат до изчерпване на количествата. Сключените вече договори за доставка на храни пък следва да се приведат съгласно изискванията на наредбата до 1 година, т.е до 3.11.2016 г.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес