Посланик Джеймс Уорлик отрече информациите, че ще бъде отзован. За целта той си послужи с цитат от Марк Твен.
"Слуховете за моята смърт са много преувеличени. Не ме отзовават от моето правителство преждевременно. Не е определена дата за моето отпътуване", заяви пред bTV посланикът на САЩ в България.
Той бе категоричен, че когато се обяви датата на неговото отзоваване, ще информира обществеността.
"Аз много обичам България и искам да остана максимално време тук, каза посланикът. Той обясни още, че информациите, които излизат в медийното пространство за отзоваването му, дори и за името на следващия посланик - това се случва в много други страни. Това не е необичайно, тъй като нашият мандат е 3 години. Конкретно име валидно ще има само, когато Белият дом го обяви, всичко останало е спекулации", допълни той.
За решението за прекратяване на проекта АЕЦ "Белене" Уорлик каза, че, според него, повечето хора са разбрали, че това съоръжение ще излезе доста скъпо за България. Българите дискутират и дебатират за АЕЦ "Белене" вече 20 години. Аз мисля, че трябва да се вземат решения за приоритетите за енергетиката на България, както е в случая с АЕЦ "Белене".
За визите Уорлик припомни, че миналата седмица е било обявено, че процесът за издаване на визи е оптимизиран.
"Промените, които въведохме, намалиха времето за подаване на виза наполовина, тъй като става по интернет", допълни той.
Американският посланик посочи, че гражданите вече няма да има нужда да идват до посолството. Искаме българите да пътуват и като туристи, и за работа. По отношение на вдигането на визите за българите Уорлик каза, че ще дойде време, когато ще паднат визите, "но аз не мога да кажа кога". Истината е, че част от българите, които получават визи, ги използват отговорно. Трябва да продължим да работим по всички детайли по безвизовата програма и всъщност скоро ще стане. Има много страни, които искат да бъдат включени в програмата за безвизов режим. Проблемът с визите е свързан с граничната сигурност. В момента се прави един преглед по граничните пунктове да се гарантира сигурността на САЩ, никой не иска да се повтори 11 септември. Но Уорлик поясни, че не става въпрос за проблем с България, а че проблемът със сигурността на САЩ е глобален. Никой не говори конкретно за България, посочи той.
Най-честият случай за отказ на виза е, когато даден кандидат е пътувал под претекста, че ще прекара 2 седмици, а се оказва, че остава 1 година там и е работил. Има хора с престъпно минало. Преобладаващата част от българите използват визите си за САЩ много отговорно, повтори Уорлик. Не бих искал да говоря за Румен Петков (на депутата Румен Петков му беше отказана виза за САЩ преди време – бел. ред.), но това, което искам да кажа, че всеки, на когото е била отказана виза, може да кандидатства наново. Знам за млади българи, на които им е била отказана виза и се притесняват да дойдат отново в посолството, но аз ги насърчавам да кандидатстват отново, каза посланикът.
Редактор: Ивайло Кючуков