Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Учени, работили по плана за "Калиакра": Обиждат ни, искаме извинение

09 август 2017, 20:35 часа • 2556 прочитания

Учените, работили по интегрирания план за управление на защитените зони в Калиакра, настояват за публично извинение за "напълно неоснователни обиди и клевети", отправени към тях в казуса. Това тяхно искане е част от официалното становище на БАН по случая, публикувано на сайта на Българска академия на науките.

В позицията си те подчертават, че учените от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания – БАН, работили по плана за защитените зони в Калиакра, са изпълнили коректно и продължават да изпълнява ангажиментите си, регламентирани в договора.

От БАН се обявяват против всякакви опити да се дискредитират институцията и компетентността на българските учени.

"Нека да не бъде прехвърляна на учените отговорността, която трябва да се носи от държавните и общинските власти. Те са тези, които взимат решенията", пише в позицията им, в която подробно е обяснено в какво се е състояла работата на експертите по проекта, с кой е сключен договор, откъде е финансиран и какво се е случило на общественото обсъждане с местните граждани в региона.

Две години и половина Институтът по биоразнообразие и екосистемни изследвания на Българската академия на науките (ИБЕИ) изпълнява проект за разработване на интегриран план за управление на защитена зона "Комплекс Калиакра" за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна и защитени зони "Калиакра" и "Белите скали" за опазване на дивите птици, които са част от Европейската екологична мрежа "Натура 2000".

Проектът се финансира от Предприятие по управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) по договор, заданието е утвърдено от Министерството на околната среда и водите.

В екипа участват учени от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания - БАН, Националния природонаучен музей – БАН, Софийския университет, Лесотехническия университет и експерти по социоикономически анализ. Всички дейности отговарят на утвърдено от Министерството на околната среда и водите задание и изискванията на съответните нормативни документи, посочват в позицията си от БАН.

От БАН обясняват, че са предоставили изготвения проект за интегриран план преди месец за разглеждане. Планът е бил изпратен на твърди копия в общини Каварна, Шабла и Балчик, както и в РИОСВ - Варна, както и в електронен вид на интернет сайта на ИБЕИ - БАН). Институтът е поканил за участие заинтересовани институции и лица.

На 4 август в Каварна екипът на проекта очаква и се е подготвил за конструктивно обсъждане. "Вместо уточняващи въпроси, излагане на становища, предложения за корекции и допълнения експертите бяха посрещнати от агресивно настроени хора и станаха обект на вандалски прояви, които изложиха на риск сигурността и живота им", разказват в позицията си учените.

В призивите на протестиращите са били смесени две теми – обсъждането на интегрирания план и "неочаквано появилата се по същото време заповед на министъра на околната среда и водите" за ограничаване на дейности на терени с понто-сарматски степи в защитена зона "Комплекс Калиакра". Последната всъщност предизвика напрежението и объркването на представителите на местни общности, посочват от БАН.

"Българските учени винаги са оказвали и ще оказват научна подкрепа на държавата в решаването на въпроси от тяхната компетенция. Очакваме обаче държавата да застане зад научната общност, да я защити от напълно необосновани клевети и дискредитиране. Всички проблеми и дискусионни въпроси могат и трябва да се решават интелигентно в дух на добронамереност", заявяват от Българската академия на науките.

Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес