У нас няма закрити басейни, където младите спасители да тренират целогодишно. Това каза Мая Антова, експерт във Водноспасителна служба към БЧК, в интервю за Агенция „Фокус” във връзка с протичането на летния сезон край Черноморието. Тя заяви, че през годините доста се е подобрило заплащането на спасителите. „Данните, които получаваме ние е, че варират средно между 500-600 до 1 200 лв. според битовите условия, които им предоставят самите концесионери. Мисля, че има подобрение и се осъзнава важността на спасителя и комфорта на туристите”, обясни експертът.
По думите ѝ има интерес у млади хора към професията на спасител. „Това е сезонна работа, а повечето са студенти и това е работа, която им предоставя възможност за добри доходи. Това, което може би донякъде ги възпира е невъзможност младите хора да тренират целогодишно – няма закрити басейни”, поясни тя. По думите ѝ, за да бъдеш добър воден спасител ти трябва да имаш умения, които са наслагват през годините. „Това е работа, която се развива в процеса на това да бъдат спасители. Това е динамична професия, а и всеки казус е различен и те трябва да реагират бързо, адекватно и навреме”, подчерта тя.
Мая Антова коментира, че по отношение на оборудването също през последните години се секторът се е подобрил. „Вече имаме т.нар. спасителен буй. Когато минават проверките засега нямаме сигнали за това някъде да липсват”, уточни тя.
Експертът припомни едни от основните правила за безопасно плуване. „Бих искала да отново да обърна внимание на хората – посещавайте охраняеми водоеми, не влизайте във водата след обилно хранене, употреба на алкохол или с дъвка в устата. Освен това никога не влизайте сам във водата –не знаете какво може да ви се случи. Наслаждавайте се на хубавото лято и наводните моменти с приятели, но винаги имайте едно на ум, че водата е стихия и че в крайна сметка трябва да я уважаваме”, каза още Мая Антова.