Хиляди неизправни автомобили биват пускани в движение срещу заплащане в немски акредитирани технически служби в България. Това стана ясно от пресконференция на фирмите ТЕХНОТЕСТ АД и ТИАТ АД.
Справка в Търговския регистър показва, че "Технотест" е лаборатория за пътно-технически проверки, а "Тиат" се занимава с автомобилни разработки и преустройство.
По техните данни, съответните германски технически лаборатории (Декра Аутомотив, Тюф Норд Мобилитет ГмбХ и Ко и БГ Ауто Тест) са в пряко нарушение на законите за пътна безопасност. "Технотест" и "Тиад" вярват, че Изпълнителна агенция "Автомобилна Администрация" (ИА "АА",) възстановява отново незаконната схема с така наречените "технически служби без акредитация от Изпълнителна агенция "Българска служба за акредитация" (БСА)
Какво е твърдението на "Технотест" и "Тиат": Не е ясно каква оценка се извършва на германските технически служби, на какво основание и къде. Не е ясно също така какви правомощия им са дадени от ИА "АА", за да продължават дейността си на територията на Република България след изтичане на срока на удостоверението за определяна на техническа служба.
Остава и въпросът на какво основание ИА "АА" признава протоколи за идентификация, изменение в конструкцията и др. издадени в София от германски технически служби, подписани от германски експерти, без да имат правомощия за това, питат от българската лаборатория.
От "Технотест" и "Тиат" коментираха и, че освен това немските технически служи са с акредитация от Германия, което означава, че техният оценъчен доклад е издаден след оценка на място в лабораторията в Германия и никъде в тяхната акредитация не съществуват офисите на техни представители в България. Към настоящия момент техническите служби се определят и нотифицират за технически служби у нас след представяне на валиден сертификат за акредитация и оценка от екип на ИА "АА".
"Технотест" и "Тиат" са акредитирани изпитателни лаборатории с определен обхват на акредитации, на базата на които са определени и нотифицираните технически служби с обхват на дейност, който е същият като обхвата на акредитацията.
"Технотест" и "Тиат" твърдят и, че превозните средства, които не са успели да преминат преглед при тях са минали успешно германските прегледи за ден, без дори да е пътувала колата до там.
По данни на "Технотест" и "Тиат" тези схеми почват да разцъфтяват в последните 10 години единствено, когото има редовен кабинет, а когато има служебен кабинет, почват да спират. Заплащането за преглед е до 300 лв.
Криминални наказания за надплатени милиони за пътна поддръжка няма да има - защо?