Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Туристическият бранш е принуден да назначава неподготвен персонал

08 юни 2015, 15:42 часа • 5906 прочитания

Туристическият бранш е принуден да назначава напълно неподготвени служители, които се обучават и възпитават в трудови навици в процес на работа. Това каза Димитър Димитров, председател на Браншова асоциация на хотелиерите и ресторантьорите – регион Североизточна България, предаде Фокус.

Хотелиерите често се принуждават да плащат трудови възнаграждения целогодишно, за да могат по този начин да задържат персонала си и за следващия сезон. От бранша се ангажират и с преквалифицирането и обучението на своя персонал. Наблюдавана практика е и т.нар. “кражба на персонал”.

Димитър Димитров коментира, че това своеобразно движение на кадрите е неминуемо. Той разясни, че става въпрос за прехвърляне на хора между отделните туристически обекти, които обикновено са привлечени от по-високо заплащане, което по-често е само обещано такова.

„Кадровите трудности произтичат от ниския стандарт в страната ни, поради което се поддържат ниски заплати в бранша”, поясни Димитров. “Ние продаваме изключително евтино туристическата услуга, налагаме се като такава дестинация по целия свят, за да можем да сме продаваеми. На практика не могат да се дават големи заплати, защото например, ако искам да давам висока заплата на своя готвач, аз трябва да повиша цената на кебапчето на 5 лв., а тогава то няма да бъде продаваемо”, разясни Димитров.

Той добави, че повишаването на заплатите в бранша би довело до фалит на част от хората в туризма. От друга страна, една от причините тази тенденция да се задълбочава през последните години, е отварянето на трудовите пазари в Европа, което води до изтеглянето на по-подготвените кадри извън България.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес