Турция е поискала екстрадиция на лицето Абдулах Бююк преди опита за преврат. Това съобщиха от Прокуратурата във връзка с искането на Анкара България да екстрадира лице, свързано с опита за преврат.
„Екстрадицията на лицето Абдулах Бююк е била поискана от Република Турция преди опита за преврат. Тогава Прокуратурата на Република България е изпълнила задълженията си по закон – Закон за екстрадицията и европейската заповед за арест (ЗЕЕЗА). Искането за екстрадиция на Република Турция тогава е било заради разследване на лицето за предполагаеми връзки с терористични организации“, заявиха пред БГНЕС от Прокуратурата.
„Софийски градски съд не е допуснал екстрадицията, като е приел, че лицето се иска по политически причини. Решението на СГС е потвърдено от Апелативен съд-София“, уточниха от Прокуратурата.
От там обясняват, че „след опита за преврат Република Турция е поискала от ПРБ и Министерство на правосъдието преразглеждане на случая. Позицията на ПРБ е, че това искане е процесуално недопустимо, тъй като има влязъл в сила съдебен акт – за тази позиция на ПРБ турската държава е уведомена“.
„До момента не е постъпвала нова молба за екстрадиция на Абдулах Бююк. Ако такава постъпи и съдържа различни факти и основания от тези, по които се е произнесъл българският съд, ПРБ ще изпълни задълженията си по ЗЕЕЗА“, заявяват от Прокуратурата, предаде БГНЕС.
Софийският апелативен съд е отказал екстрадицията на Абдуллах Бююк в края на март. Това съобщи пред журналисти в „Бояна“ министърът на правосъдието Екатерина Захариева, цитирана от Фокус.
„От 28 юни до сега няма постъпило искане за екстрадиция от Република Турция за който и да е неин гражданин“, заяви министър Захариева. Тя обясни, че подобно искане може да постъпи или в Министерството на правосъдието, чрез Интерпол или чрез Министерството на външните работи, от където да бъде препратено към правосъдното ведомство.
„Министерство на правосъдието проверява чисто формално дали всички необходими документи по закона, по Рамковото решение и по Конвенцията за правата на човека са налични, препраща го до Прокуратурата, която го препраща на компетентния съд по местонахождение на лицето. След като го препрати, съдът образува производство, лицето трябва да бъде задържано за 72 часа и производството е двуинстанционно. Окръжен съд е компетентен на първа инстанция, Апелативният – на втора. На втора инстанция решението е окончателно“, разясни процедурата министър Захариева.
По думите ѝ от началото на годината от страна на Република Турция са постъпили 4 искания за екстрадиране като по всички има произнасяне от българския компетентен съд.
„Изпълнителната власт не е страна в това производство. Министерството на правосъдието просто проверява чисто формално дали всички необходими процедури са спазени“, посочи тя.
Министър Захариева обясни, че с едно от предишните искания от края на март съвпада само малкото име на лицето, за което Турция иска екстрадиране – Абдуллах. „Съдът се е произнесъл окончателно за въпросното лице в края на март и е отказал екстрадиция“, каза още тя.
По-рано от министерството на правосъдието обявиха, че във връзка с информациите, че Република Турция ще поиска екстрадирането от България на свой гражданин, когото свързва с терористична дейност, Министерството на правосъдието уточнява, че след 28 юни т. г. не е постъпвало искане от компетентен орган в Турция за екстрадиция.
"Припомняме, че според Закона за екстрадицията и европейската заповед за арест молбите за екстрадиция от молещите държави се подават в писмена форма до Министерството на правосъдието на България. Допустимо е те да се предадат и по дипломатически път или през Интерпол. След проверка на молбата и ако тя съдържа всички необходими документи – оригинал или заверено копие на присъдата, описание на престъплението, данни за лицето, информация за изтърпяното наказание, Министерството я препраща на Върховната касационна прокуратура, която задържа лицето за 72 часа и изпраща преписката на окръжния прокурор, в чийто район се намира лицето. Прокурорът внася в окръжния съд искане за задържане под стража до приключване на производството и внася преписката за разглеждане от съда", съобщиха от МП.
Министърът на правосъдието Екатерина Захариева също потвърди, че от 28 юни досега няма постъпило искане за екстрадиция от Република Турция, на който и да е неин гражданин. „От началото на годината от Република Турция мисля, че са постъпили около 4 искания и мисля, че по всички има произнасяне на българския компетентен съд, знаете, че изпълнителната власт не е страна в това производство“, каза тя.
Турция ще иска от нас човек на Гюлен
Турският министър на външните работи Мевлют Чавушоглу заяви, че ще изпратят делегация в България, за да изискат екстрадирането на лице, за което се смята, че е свързано с терористичната организация на Фетхуллах Гюлен, обвиняван за ръководител на осуетения опит за въоръжен преврат на 15 юли.
Турският дипломат номер едно направи това изявление на площада в Анталия, където участва в голям митинг в защита на демокрацията, заедно с хиляди граждани. Той не уточни кого има предвид, но подчерта, че е отишъл преди пуча в България.
"В България има един предател, който е избягал там преди това. Ще искаме да ни го предадат, ще изпратим делегация за тази цел в България. Някои от престъпниците, които се опитаха да убият президента Реджеп Тайип Ердоган, докато почиваше на Мармарис, успяха да избягат, но няма да успеят да се скрият, защото сме задействали всички сили - институции, полиция, войска. Те ще бъдат заловени рано или късно, където и да се намират. Няма да ги оставим, ще ги изведем пред съда и ще ги накажем", заяви още Чавушоглу.
Междувременно в Турция снощи бяха арестувани деветима заподозрени за нападението срещу хотела в курорта Мармарис на Егейско море, където беше на почивка турският президент Ердоган на 15 юли, в нощта на преврата. Заловените деветима души са командоси, които са били част от групата, която нападна хотела на президента Ердоган.