Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тристранката пак не се разбра за фалшивите болнични

25 февруари 2020, 18:31 часа • 2007 прочитания

Бизнесът, синдикатите и държавата не постигнаха днес съгласие по пакета от мерки за ограничаване на злоупотребите с болничните листове. Дискусията ще продължи на следващо заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС).

Сред предлаганите мерки са извънредни проверки по домовете, докато работниците са в болнични, а „Гранична полиция“ да проверява в регистъра дали на напускащото страната лице е издаден болничен лист, а ако е издаден, да се уведомява Националния осигурителен институт (НОИ). Има някакво съгласие да се почне с промени от догодина.

Социалният министър Деница Сачева обяви на заседанието, че подкрепя предложението на бизнеса да бъде своевременно информиран при издаването на болничен лист. Тя обаче отхвърли въвеждането на наказания за злоупотребили работници и призова да се подават сигнали до институциите.

"От 7 на 11 са нараснали дните боледуване за всеки, нает от 2011-а до 2019 г., при условие че две трети от работещите не вземат нито един болничен през годината", каза Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България. Средно европеецът боледува 6 дни, а в Турция – 3, допълни за сравнение той.

Велев отново отхвърли позицията на държавата, че не желае да плаща за своя сметка първите три дни боледуване, както и да не приема предложението на бизнеса за наказание за работника, ако се докаже измама:  "Казват: "Ама те синдикатите са против и затова няма да ги приеме", защото няма режим "лов и риболов". Няма и режим "събиране на реколта", и "ремонт на покрив" или "екскурзия в Гърция". Когато очевидно има такъв случай, следва да има наказание и наказанието не може да бъде само в деня, в който е заловен, да не му се плати болничният".

Експертът от КТ "Подкрепа" Валери Апостолов категорично възрази на Васил Велев:  "Няма никаква риба, никакви гъби и никакви ловни излети на работниците и служителите, нито са крадци, както чухме преди малко тези тежки и безпочвени обвинения. Данните за болничните дни около празниците са четири пъти или 400 процента по-малко, отколкото през другите периоди".

Мерките, които държавата предлага на бизнеса и на синдикатите, са свързани със затягане на контрола. При фалшив болничен обезщетенията ще се връщат, а лекарят ще подлежи на дисциплинарна санкция, като се въведе и механизъм за бързо оповестяване на работодателя при болест на негов работник с възможност шефът да поиска втори преглед при съмнение за измами.

Предлага се още първият болничен лист да е с максимална продължителност до седем дни вместо досегашните 15. Вероятно ще се намалят от 30 на 20 дни и тези, издавани от лекарските комисии. Наред с това държавата категорично отказва да поеме плащанията на първите три дни боледуване.

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес