Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тристранката отхвърли идеята за 25 дни отпуск

15 декември 2015, 10:18 часа • 3266 прочитания

Предложението платеният отпуск да стане 25 дни единодушно бе отхвърлено от Националния съвет за тристранно сътрудничество на негово заседание.

Според социалните партньори идеята на независимия депутат Георги Кадиев нямало да намали стреса за служителите, какъвто е мотивът, но ще ощети икономиката, предаде Mediapool.

От БСК изчислиха, че петте дни повече платен отпуск в сравнение със сегашната почивка биха довели до загуби от 2 милиарда лева добавена стойност. Като допълнителен аргумент против удължаване на отпуска беше посочено и намаленото работно време в някои фирми, както и многото случаи на неизползван годишен отпуск, който се натрупва в годините.

От КРИБ също са несъгласни с мотива, че стресът на работното място трябва да се преодолява не чрез отпуск, а чрез други фирмени политики. БТПП пък обърнаха внимание, че няма оценка на въздействието на внесения законопроект.

Членовете на Тристранката останаха на различни позиции по предложението на правителството за ускоряване на процедурите по издаване на синя карта за работа на чужденци от страни извън ЕС в определени сектори. Нямаше съгласие и за увеличаването на обезщетението за майчинство през втората година от отглеждане на дете.

От КНСБ изразиха несъгласие с предвидения либерален режим по приемане на висококвалифицирани чужди граждани на работа в България. От синдиката възразиха, че не може да се пренебрегва пазарният анализ като се дава право на работодателя на база собствено проучване да определя нуждата от кадри с висока квалификация. Може да се окаже, че разполагаме и с български работници за съответните позиции. Първо трябва да се "изстискат“ възможностите на нашия пазар на труда и после да търсим чужди работници, посочиха от КНСБ.

Лидерът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов призова да не бързаме да пренебрегваме наличните кадри на нашия пазар на труда, игнорирайки пазарния тест.

Всички работодателски организации се обединиха около тезата, че предложението за заплата от три средно месечни възнаграждения за "внесен работник“ с висока квалификация е твърде висок праг и трябва да се спази европейското изискване за 1.5 средни месечни заплати. Бизнесът се аргументира, че разходите по един такъв работник нарастват много като се добавят и разходи по транспорт, настаняване и други придружаващи. Като цяло бизнесът подкрепи либерализацията на режима по наемане на лица от трети страни.

Вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин уточни пред социалните партньори, че предложението за три средно месечни заплати за "внесен работник“ важи само при ускорена процедура, а не и за стандартната. Калфин каза още, че за 2014 година у нас със синя карта са работили 37 чужди граждани, така че по думите му напливът не е голям.

По законопроекта на Драгомир Стойнев от БСП за ръст на майчинството през втората година до 420 лева и обвързването на обезщетението с минималната работна заплата (МРЗ) също не бе постигнато съгласие. Позицията на социалното министерство бе, че колкото повече плащания се обвързват с МРЗ, толкова по-трудно става увеличаването й, а и се създават редица изкривявания на трудовия пазар.

От КТ Подкрепа посочиха, че за поредна година се замразява обезщетението за майките и подкрепиха предложението. От КНСБ пък предложиха това обезщетение да се обвърже не с минималната заплата, а с друг параметър – например с издръжката на живота.

От Асоциацията на индустриалния капитал не виждат логична причина ситуацията да се връща както беше преди години и отново да има обвързване на социалните пращания. От там напомниха, че това обезщетение се дискутира и определя всяка година.

БСК заявиха позиция, че искане за по-високи социални плащания може да има само след реформи в съответните системи. Димитър Бранков, заместник-председател на БСК, посочи, че деца се отглеждат с висока заетост и доходи, а не със социални помощи. БТПП също не подкрепи предложението, като отчете, че заетостта е важният фактор и връщане назад е неудачно.

Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес