Африканският съюз изрази дълбока загриженост от „ескалиращата ситуация със сигурността” на границата между Судан и Южен Судан и призова войските да се оттеглят от пограничната зона, предаде АФП.
„Всички спорове около граничните територии могат да бъдат разрешени само чрез мирни средства”, каза председателят на АС Жан Пинг. Той призова и двете държави да изтеглят войските си на 10 км от границата, за да се предотвратят нови сблъсъци.
Американският държавен секретар Хилари Клинтън заяви днес, че боевете на суданската граница с Южен Судан са „дълбоко печални” и че Хартум носи тежестта на вината за насилието.
„Тежестта на отговорността е върху Хартум”, заяви Клинтън, позовавайки се на това, че въздушните бомбардировки, проведени от суданското правителство, са „доказателство за непропорционална сила”.
САЩ заявиха, че са „силно разтревожени” от боевете край суданската граница, като призоваха двете страни да направят всичко възможно, за да предотвратят излизането на конфликта извън контрол.
„Ние призоваваме двете държави да преустановят всякаква военна активност на границата помежду си, защото това е гореща точка и може да стане дори по-опасно и да ескалира извън контрол”, заяви говорителят на Белия дом, Виктория Нуланд.
Военната авиация на Судан нанесе удари по най-голямото петролно находище в своя съсед – Южен Судан. Представители на Южен Судан посочиха, че по петролните залежи на страната са хвърлени няколко авиационни бомби. Представители на Судан потвърдиха извършването на нападението, предаде Би Би Си.
Въздушните удари бяха предшествани от боеве по границата между двете държави, които бяха най-интензивните от юни 2011 г., когато Южен Судан получи статут на суверенна държава. Отношенията между двете страни остават напрегнати, тъй като те не могат да решат как да поделят петролните ресурси и откъде ще преминава границата.