Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Трето провалено заседание на ВСС, реформата в прокуратурата остава в трета глуха

14 юли 2017, 11:30 часа • 2683 прочитания

Извънредното заседание на Пленума на ВСС, свикано от неговия председател - правосъдния министър Цецка Цачева, не се състоя поради липса на кворум.

На заседанието присъстваха 11 от членовете на съвета, а сред отсъстващите беше главният прокурор Сотир Цацаров. Това е трето провалено заседание на ВСС, след като при последните две част от членовете на съвета излязоха от залата.

Така за трети път докладът на европейските прокурори за реформа на прокуратурата както и две други важни за съдебната система теми не можаха да бъдат обсъдени.

Припомняме, че на 29 юни мнозинството, в това число и Цацаров, напуснаха заради символичен протест с болтове в подкрепа на председателя на ВКС Лозан Панов.

В същото време вицепремиерът по въпроса с правосъдието Екатерина Захариева благодари на британското правителство и за подкрепата за съдебната реформа и по-специално за двамата прокурори, които участваха миналата година в мисията на Службата за подкрепа на структурната реформа, която изготви независим анализ на структурния и функционален модел на българската прокуратура. По думите ѝ страната ни ще поиска още мисии за съдебната власт и ще продължи да разчита на помощ от Обединеното кралство. Вицепремиерът Захариева благодари и за британската подкрепа за влизането на страната ни в Шенген.

Докладът на петимата европейски прокурори излезе в края на декември миналата година. В него се предлага въвеждането на модифицирана версия на независимата прокуратура по румънски модел. Европрокурорите смятат, че в България в такава прокуратура трябва да се превърне Националната следствена служба. Според тях шефът на следствието не бива да е подчинен на Цацаров и трябва да има властта да разследва главния прокурор при съмнение за извършено престъпление.

Отделно европейските прокурори предлагат българската прокуратура да подлежи на много по-голяма отчетност пред обществото, особено по знаковите дела. В техния доклад се казва, че главният прокурор трябва да поема лична отговорност за успеха или провала на големите дела. В края на доклада се казва, че България не бива да приема техните препоръки на парче, защото не би имало смисъл. Тези препоръки намериха място и в политическия доклад на Европейската комисия. Брюксел поиска от българските власти предоставяне на ясен ангажимент за приемане на препоръките на европейските прокурори.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес