За трети пореден ден природозащитниците ще протестират на "Цариградско шосе" и ще блокират Орлов мост в столицата, съобщиха организаторите в социалната мрежа.
Протестът отново ще започне от 19.30 ч. До момента 1 208 души са потвърдили участието си в него. Искането ни е президентът Росен Плевнелиев да наложи вето върху скандалния закон, припомнят протестиращите.
Според тях законът представлява държавна помощ за частни корпорации, за което сме критикувани от ЕК. С него се позволява строителство по реда на Закона за публично-частното партньорство, а не чрез публични търгове. Законът е в услуга на Витоша ски — правото за ползване на писти без търг, освен това позволява презастрояване заради разширения обхват на допустимото строителство. Законът в този си вид дава възможност за изсичане без план, довела преди до гола сеч в равнините на Източна България, заявяват природозащитниците.
Припомняме, че няколко хиляди граждани, се събраха снощи, за да блокират "Цариградско шосе" в знак на протест срещу промените в Закона за горите. Мотото на втория пореден протест в центъра на кръстовището на Орлов мост беше "Г-н Президент, елате при нас! Искаме вето на Закона за горите!", тъй като основното искане на гражданите е държавният глава Росен Плевнелиев да наложи вето на новите текстове в спорния закон. Над 10 души бяха задържани.
До масовите протести се стигна, след като депутатите приеха на 13 юни промените в Закона за горите. Народното събрание прие спорните текстове в Закона за горите, с които ще се даде възможност без промяна на предназначението на земите да се строят ски писти и лифтове. Реално единствено от парламентарната група на ГЕРБ и трима независими депутати застанаха зад текстовете.
Според одобрените поправки в закона правото на строеж на пистите и лифтовете ще се учредява за 30 години, а след изтичане на срока, съоръжението ще става собственост на държавата, ако е изградено в горски територии. Това право на строеж ще се учредява след провеждане на търгове, като, когато става дума за горски територии – публична държавна собственост, Министерски съвет ще открива търга и ще определя началната цена.
В новите текстове на закона е разписано и че не се изисква промяна на предназначението на земеделски земи за изграждането на открити обекти и съоръжения за спортни, културни, както и религиозни нужди, включващи и необходимите преместваеми сезонни покрития и други леки второстепенни постройки на допълващото застрояване, свързани с тяхното функциониране и ползване.
Редактор: Георги Иванов