Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Телефонни измамници дебнат в социалните мрежи

09 ноември 2014, 10:46 часа • 15089 прочитания

Телефонните измамници вече са и в социалните мрежи като Фейсбук. Мошениците, които доскоро премятаха само наивни старци, вече са се насочили и към по-младата част от населението, предупреждават от Криминална полиция. Разследващите вече работели по няколко случая на наивни младежи, които са дали пари на ловките мошеници.

Всичките измами били извършени по идентичен начин. Човек с профилна снимка на красиво младо момиче добавя като приятел произволно избран младеж, с когото започва интензивен чат. Тя му споделя лични неща, обяснява му, че живее в провинцията, но много го харесва и иска да се видят. Не рядко в разговорите имало и намеци за прекарване на страстна вечер. В деня, когато трябва да се състои срещата обаче, мошениците, които седят зад профила, казват, че са възпрепятствани. Причината била, че са зле със здравето. В повечето случаи диагнозите не са тежки, но трябват дребни суми - между 200 и 1000 лева, с които да се оправи мнимата хубавица. След като се възстанови пък, тя веднага щяла да му върне парите, тъкмо щели да имат повод да се видят.

По подобен начин е бил измамен 16-годишен тийнейджър, когото условно ще наречем Мартин. Момчето е от близък до София град. Преди около месец той започнал да си пише с един от измамниците, който се представял като 18-годишна красавица, която няма родители и живее с баба си в Пазарджик. След около седмица чатене момичето му поискало 1000 лева, за да си направи спешна операция на крака. Мартин имал събрани 400 лева, но знаел къде родителите му държат спестяванията си. Момчето събрало исканите пари с уговорката, че хубавицата ще му ги върне до седмица, когато дойде в София. Като бонус щяла да му се отдаде изцяло и в леглото.

16-годишният предал сумата на мургав младеж, който се представил за брат на виртуалната му изгора. Когато се върнал вкъщи, доволен, че е помогнал, Мартин забелязал, че красавицата, на чийто брат преди минути е дал 1000 лева, вече не е сред приятелите му във Фейсбук. След няколко опита да се свърже с нея той осъзнал, че е измамен и че няма да получи нито парите обратно, нито бленуваната страстна нощ.

От полицията обясниха, че знаят за новите измами, но сигналите при тях били едва няколко. Причината е, че тийнейджърите рядко си признавали, че са били излъгани. Друг проблем за разкриването бил, че измамниците разполагали с програми, които прикривали IP адресите им и така се забавяло установяването на местоположението им, което в повечето случаи било в някое крайпътно заведение, където имало безжична интернет връзка. Столичните полицаи, които работят по този вид измами, съобщиха, че освен с благи думи мошениците трупали пари и с импулсни телефони. Те пращали съобщение в мрежата „Спешно е. Обади ми се" и оставяли номер за връзка.

При проверка на номера се установява, че е след префикса "+" не е изписан телефонният код на България - 359, а на чужда държава - Италия, Украйна, Нигерия, Конго и др. Измамата била направена така, че дори само опитът да се набере посоченият номер начислявал баснословни сметки.

 

Десислава Мирчева
Десислава Мирчева Отговорен редактор
Новините днес