В община Благоевград се създава Консултативен съвет по въпросите за интеграцията на ромите и реалното им участие във властта, предаде БНР.
Още: Заради забележка: Роми счупиха реброто на възрастен мъж в Бургас
Целта на съвета
Той ще изпълнява на общинско ниво националната и областна стратегия за равенство, приобщаване и участие във взимането на решения, свързани с подобряването на живот на ромската общност. За днес е предвидено и провеждането на кръгла маса по тази тема.
Въпреки работата на институциите, в област Благоевград над половината от ромите продължават да са извън пазара на труда /52 процента/, а промяната на образователния им статус върви бавно. Без никакво образование са близо 18 процента, 27 % са с начално образование, със завършено основно образование са 42 процента.
Каква ще е целта на проекта
Как проектът на община Благоевград, който се реализира чрез финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство, ще се опита да промени това? Кореспондентът ни Кети Тренчева разговаря с д-р Мирела Кючукова, преподавател в Югозападния университет, която е ангажирана с разработването на координационен механизъм за сътрудничество на институциите с ромската общност:
"Работата на институциите е съборазена с европейското законодателство и се опира на редица документи. Почти всички институции имат разработени механизми за работа с уязвими групи, в това число и роми. Съществуват координационни механизми, които са на областно ниво. В тази ситуация такъв механизъм се създава по проект на община Благоевгтрад и той ще работи и на общинско ниво. Това ще позволи да се навлезе още по-детайлно в проблемите. Изработени са пътни карти, които да подпомагат по-бързо и по-навременно решаване на определени предизвикателства".
Още: Роми на протест с плакати "Не на купения вот!" в град Николаево - СНИМКИ - ВИДЕО
Основни проблеми, но и толерантност
Основните проблеми са свързани със здравеопазването и образованието и сериозна роля за разрешаването им имат медиаторите, посочи д-р Мирела Кючукова.
"По самия проект работиха екип от такива – здравен, образователен и трудов медиатор, психолог и социален работник.
Все повече хора от ромската общност пътуват в чужбина и се връщат с друга представа за света и за образованието. То трябва да остане най-важната област, към която са насочени усилията. Съществуват механизми, които са работещи".
Да бъдем по-толерантни и да преодоляваме своите предразсъдъци към другия, пожела си тя.
Още: Всеки втори от ромската общност работи, все повече са и висшистите