Съдии излизат на втори масов протест в защита на гарантираната им от конституцията независимост в рамките на последната една година.
След като в края на м.г. съдии от цялата страна излязоха на улицата, за да обяснят на гражданите от първо лице необходимостта от съдебна реформа, в петък съдии и служители от Софийския районен съд (СРС) ще протестират пред Висшия съдебен съвет (ВСС).
Повод за протестния им митинг, който ще се проведе между 11.00 и 13.00 часа, е отказът на кадровиците в съдебната власт да вземат предвид свръхнатовареността на най-големия районен съд в страната.
"СРС не получава в достатъчна степен и необходимата институционална подкрепа от ВСС за решаване на натрупаните с десетилетия проблеми. В същото време, обаче, е обект на непрестанни проверки (често провокирани не от принципни съображения), които поради това не стават основа за анализ и конструктивни решения, а се превръщат в инструмент за накърняване на независимостта на съда", се казва в съобщение, качено във Фейсбук страницата на съда.
Към него е прикачено уведомление до столичния кмет Йорданка Фандъкова за планираните протестни действия, подписано от председателя на СРС Методи Лалов, предаде Mediapool.
"Когато СРС се бореше, за да получи дължимото му се – за съдебни сгради, които ползват не по-малко и СРП, за пари за оборудване, за проблемите със съдебните заседатели и др., ВСС, чиято е отговорността, не предприе никакви реални действия, а гледаше отстрани. Когато дойде време съдебната власт и в частност ВСС да решава проблемите на СРС, и ние изискваме това от ВСС, ни показват, включително и с участието на прокуратурата, че трябва да мълчим и да не надигаме глава. Показват ни го тези, които са призвани да бранят съдийската независимост. Съдиите и служителите от СРС няма да позволят да се запази това уродливо състояние", категорични са от съда.
Съобщението завършва с приветствие към евентуалната подкрепа на "всеки член на гражданското общество и на юридическата гилдия". Уточнява се и, че по време на митинга в петък "работата на СРС ще се осъществява в намален състав на администрацията, поради което молим гражданите и адвокатите да проявят разбиране".
Протестният порив на съдиите от СРС, който в миналото беше буквално немислим, е провокиран от последните решения на Съдийската колегия на ВСС, която във вторник удовлетвори волята на главния прокурор Сотир Цацаров, разпореждайки нова пълна проверка на Софийския градски съд (СГС) и Софийския районен съд за забавени над 2 години дела.
Освен това мнозинството в колегията образува по сигнал на Цацаров и дисциплинарно производство срещу бившия председател на Съюза на съдиите в България Мирослава Тодорова, известна с неприкритото си критично отношение спрямо политиката на главния прокурор и ВСС.
Точно в тази връзка съсловната организация разпространи в остра декларация, в която директно обвини мнозинството в съвета, че прилага "силов подход" спрямо неудобни съдилища и съдии.
"Повод за конкретното активизиране на Комисията по дисциплинарни производства и на Инспектората към ВСС обаче се явява сезирането им от страна на главния прокурор с данни, събрани в хода на проверка, каквато прокуратурата не е оправомощена да извършва по отношение на дейността на съда", подчертават от ССБ.
Съдиите отбелязват още, че с действията си мнозинството в Съдийската колегия на ВСС "легитимира тази нямаща своето основание в закона дейност на прокуратурата, а преди това отказа и да вземе отношение по манипулативния начин на представяне на извършената "проверка" от страна на прокуратурата на дейността на наказателните отделения на СГС и СРС".
"Изразяваме твърдото си несъгласие с така демонстрираното избирателно отношение от страна на мнозинството на Съдийската колегия на ВСС и с използването на силов подход по отношение на явно считани за неудобни съдилища и съдии", декларират съдиите от съюза.
Те припомнят, че вече над година и половина съдебните кадровици продължават да дължат отговор пред обществото и гилдията "какви са били причините и кои са били отговорните лица от предходното ръководство на СГС за констатираните при проверката на нарочната комисия на ВСС "недобри практики", обобщени в доклада от месец април 2015 г."
"Както е видно от същия доклад, още при извършената тогава проверка, обект на интерес от страна на комисията е била и срочността по разглеждане на дела в СГС и особено в наказателното му отделение, включително и изготвянето в срок на съдебните актове и мотивите към тях. В последвалия период от време проверки на наказателните отделения на СГС и СРС са били извършвани от Инспектората към Висшия съдебен съвет, както и съответните по-горни съдилища. Всички констатирани данни при тези проверки са били на разположение на членовете на ВСС и на ИВСС както по отношение на цялостната дейност на отделенията, така и на съдиите от тях", припомнят още от ССБ.
Въпреки това, вследствие на тези констатации са образувани дисциплинарни производства "изключително по предложения на председателя на СГС, като част от тях все още не са приключили, някои от привлечените към дисциплинарна отговорност съдии са преустановили да правораздават и не са били отстранени от длъжност, без това да е предизвикало вниманието на Съдийската колегия на ВСС".
На този фон съдиите определят като поредно доказателство за "неравнопоставено третиране и избирателен подход към определени съдилища и съдии" от страна на ВСС и Инспектората взетите решения във вторник по искане на Цацаров.
Както е известно, прокуратурата разпространи невярна информация за забавени в СГС дела, след което обаче Съдийската колегия на ВСС отказа да порицае главния прокурор. Вместо това, две седмици по-късно, бе взето решение за цяластни проверки на Инспектората в СГС и СРС на дела с повече от 2 години забавяне, въпреки че и двете съдилища наскоро бяха подлагани на пълни ревизии.
Срещу съдия Тодорова пък в спешен порядък бе образувана дисциплинарка по сигнал на Цацаров по конкретно дело, след като без никакви мотиви Инспекторатът й бе извършил пълна проверка и без да взима под внимание възраженията й я предложи за наказание. Известната с близостта си до главния прокурор шефка на дисциплинарната комисия в Съдийската колегия Галя Георгиева пък вкара предложението като извънредна точка от заседанието във вторник и въпреки липсата на време за подробно запознаване с казуса, мнозинството реши е гласува и прие.