Пленумът на Висшия съдебен съвет реши да не кани за изслушване зам.-главният прокурор Борислав Сарафов, останалите зам.-главни прокурори и другите лица от сигнала на Сарафов срещу обвинител номер едно Иван Гешев. Той бе отправен към ВСС и към служебния министър на правосъдието Крум Зарков.
Решението беше прието с голямо мнозинство, като само четирима членове на ВСС гласуваха "за". Не беше прието и предложение на съдия Олга Керелска за изслушване на записа с члена на ВСС Йордан Стоев.
На 17 май Софийска градска прокуратура обяви, че започва проверка по сигнала на Сарафов, който сезира обвинението за три нарушения на Гешев:
- за извършен незаконен запис по телефон с члена на ВСС Йордан Стоев;
- за присвояване и длъжностно престъпление за вилата в Боровец;
- че е оказал влияние на наблюдаващия прокурор по делото на „Барселонагейт”.
Твърди се още, че главният прокурор е записал над 150 разговора с политици и магистрати. Конкретно за разговора със Стоев, който бе пуснат на пресконференция на топ обвинителя миналата седмица, Гешев заяви днес, че не той е направил записа.
ОЩЕ: Иван Гешев пусна запис на разговор с член на ВСС и показа чат с Бойко Борисов
По-рано днес Пленумът на ВСС реши, че искането на шестима членове на Прокурорската колегия за освобождаването на главния прокурор е допустимо.
ОЩЕ: ВСС реши: Искането за освобождаване на Гешев е допустимо
Дебатът
Гешев каза, че държи всичко събрано в тази процедура да бъде приобщено към искането за отстраняване. Добави, че текат две проверки и прокуратурата ще разпита като свидетели лицата от сигнала на зам.-главния прокурор, както и че в случая няма следствена тайна.
Съдия Атанаска Дишева, която е част от опозицията срещу Гешев във ВСС, каза, че не може съдебният съвет да остане безучастен и дължи отговор на обществото по въпросите, зададени в сигнала. Тя заяви, че ще има доказателствена стойност и допълнителна информация, ако лицата бъдат изслушани. „Единствената цел е да получим фактически обстоятелства, които да бъдат основа на образуване на друго производство или да допълнят това, което е налично по висящите процедури“, аргументира се тя.
Вероника Имова заяви, че е „против“ изслушването на самия Сарафов. Гешев декларира, че ще приеме каквото и да е предложение на Пленума.
Гергана Мутафова, която е един от шестимата членове на Прокурорската колегия, поискали освобождаването на Гешев, заяви, че записът с Йордан Стоев е бил пуснат така, както главният прокурор е искал. „Не се съмнявам, че е имал влияние върху това каква част точно да се пусне. Ние миналата седмица разглеждахме този сигнал на г-н Сарафов, тъй като взехме решение да се изпрати към Етичната комисия на Прокурорската колегия. Тя прецени, че няма правомощия да извършва лични проверки, правомощието е на Инспектората към ВСС. Сигналът беше изпратен към ИВСС. Той се е сезирал. Смятам, че Инспекторатът е органът, който трябва да извърши проверка. Ако колегите бъдат изслушани при нас, това може да бъде използвано като основание отново да ни се иска отвод“, аргументира се тя.
По-рано Гешев поиска отвод на шестимата членове от Прокурорската колегия, поискали отстраняването му. Петима от тях бяха на заседанието и твърдо отказаха да предприемат този ход.
„Изрично заявявам, че не съм правил този запис (с Йордан Стоев – бел. ред.). Част от сигнала на Борислав Сарафов не е вярна. Дал съм показания по две проверки в прокуратурата“, заяви Гешев. По-рано днес, при обсъждането на първа точка от дневния ред, той каза: "Твърдя категорично, че г-н Стоев заяви, че това е направено по поръчение на ГЕРБ".
Стоев и Гешев обявиха, че няма да участват в гласуването. След вота съдия Атанаска Дишева атакува членовете на ВСС, гласували да не изслушват Сарафов, като заяви, че съдебният съвет е "заровил главата си в пясъка".
ОЩЕ: Шестимата от ВСС, поискали отстраняване на Гешев, получили призовки от прокуратурата