Не е реална опасността цели региони в страната да останат без хляб, предава БНР. Това заяви край Лясковец министърът на земеделието Иван Иванов в отговор на предупреждението на хлебопроизводители за фалити и увеличение на цената на хляба с над 25 процента. С актуализацията на бюджета аграрното министерство ще настоява данъкът върху добавената стойност за хляба и храните да бъде намален от 20 на 9 процента.
Проблемите на хлебопроизводителите са основно заради увеличаващата се цена на природния газ, а държавата ще намери механизми, за да ги компенсира, заяви аграрният министър Иван Иванов:
"Правителството в момента работи усилено в тази посока. Аз не смятам, че има реална заплаха ние да останем без хляб, още повече, че България е нетен износител на пшеница. Ние имаме достатъчно количество. Новата реколта се очаква д бъде много добра. Няма обективни предпоставки да се случи подобно нещо".
Земеделският министър подкрепя хлебопроизводителите в исканията им за намаляване на ДДС като мярка срещу галопиращите цени на храните. Според Иван Иванов по темата има разбирателство в управляващата коалиция:
"На актуализация на бюджета ще настояваме изрично нашата парламентарна група и БСП като част от коалицията да бъде намален ДДС на основните хранителни стоки, не само на хляба. Последно разговаряхме за 9 процента".
Припомняме, че вчера Мариана Кукушева от Федерацията на хлебарите и сладкарите в България прогнозира пред медиите поскъпване на хляба. "Ако не получим компенсации за електроенергията на месеците май и юни, рискуваме България в някои райони да остане без хляб. Причината е, че има не малко производители, които нямат комбинирани пещи. Те работят само на газ", каза тя.
Кукушева беше категорична, че се очаква повишение на цената на хляба. “Ние работим в ситуация на форсмажор още от началото на пандемията”.
Още: Спирането на руския газ засега не е основание за поскъпване на хляба, казва председателят на бранша