Хазартът тотално е превзел столичното метро. Дори най-бърз и бегъл поглед по метроспирките показва, че в тях рекламират почти всички оператори на онлайн залози, които са добре познати и от тв ефира, пише СЕГА. По този повод изданието е подало запитване до Столична община с колко хазартни компании има договори общинската фирма „Метрополитен“ и какво печели от тях, както и какво мисли градската управа за стълпотворението на хазартни видеа и бордове в станциите и във влаковете на софийското метро.
Подчинените на кмета Йорданка Фандъкова не пожелаха да дадат точни и изчерпателни отговори на тези въпроси. Вместо това, те предпочетоха да се скрият зад договорите си с рекламни агенции. „В метрото има реклами, поставени от рекламни агенции, които са спечелили конкурси за реклама, организирани от „Метрополитен“. Рекламира се предимно върху стационарни съоръжения по станциите и във влаковете. При краткотрайни рекламни акции се прилага рекламиране чрез разпространение на рекламни материали. В договорите с рекламните агенции има ограничения да не се рекламира съдържание, забранено от закона“, пише в отговорите на Столична община до медията.
Дали е законно в станциите и в мотрисите на метрото да се рекламира хазарт е въпрос, който продължава да стои неизяснен. По принцип законът за хазарта забранява пряката реклама на хазарт. Но го прави лаконично, като в същото време допуска толкова много изключения от правилото, че на практика неяснотите и дупките в закона са основната причина да се стигне до абсурдното положение нещо забранено по закон де факто да може да се срещне на всеки ъгъл в държавата. Все пак, законът е категоричен, че рекламите на хазарт не трябва да са насочени "към малолетни и непълнолетни лица". Точно затова ще е любопитно Столична община да даде данни колко деца и ученици ежедневно виждат билбордовете в станциите и във вагоните на метрото, докато ежедневно отиват или се прибират от училище.
Оттук нататък в закона следват изключенията на уж категоричните забрани за пряка реклама на хазартните игри. Всъщност, с гласуваните през 2020 г. изменения и допълнения тези изключения вече са толкова много, че превръщат "широката врата в полето", каквато законът бе преди това, в направо "разграден двор". След наложените редакции, законът вече позволява на екрана да се показват "наименованията и условията на игрите, включително награди, отстъпки, бонуси, коефициенти и безплатни залози". Позволява също да се съобщава "регистрираната търговска марка на организатора, а при провеждане на тегленията - и наименованието на организатора". Запазена бе и възможността да се обявяват резултатите от игрите и печалбите, както и да се излъчват тегленията на тиражите.
Така, на практика се оказа, че в закон, отнасящ се до бизнес за стотици милиони, всички забранителни текстове се изчерпват в едно изречение, докато изключенията са изброени в поредица от параграфи. Всички институции се правят на "ни чул, ни видял". Неотдавна Съветът за електронни медии (СЕМ), който контролира телевизиите и радиата, е отказал да отговори по същество на въпросите на изданието, отново свързани с рекламата на хазарт в ефира.