Столична община ще предложи законодателни промени, за да регламентира нивото на качествата на горивата за битово горене, тъй като в момента подобни стандарти няма.
Това каза Лорита Радева - председател на комисията по опазване на околната среда, земеделие и гори към Столична община, във връзка с резултатите от сравнително измерване на качеството на атмосферния въздух в София, което е извършено с мобилни станции на Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС) в периода 13-20 ноември в четири столични района с различни видове отопление и различен автомобилен трафик.
По думите й измерванията показват, че битовото горене е един от основните замърсители на въздуха с фини прахови частици.
„Още веднъж посочваме факта, че засилваме контрола върху нерегламентираното горене на материали, които предизвикват високо замърсяване, каквото е горенето на гуми, на премахване на обвивката на кабели и др. Във връзка с това въвеждаме и пилотен проект, който да убеди гражданите, че можем да използваме и горива, които също са с добри качества за отопление, но не замърсяват въздуха. Той стартира със закупуването на 30 печки, които да бъдат предоставени на индивидуални потребители от район „Нови искър“. С него на базата на горивопелети ще очакваме да получим показатели за добро отопление на домовете на гражданите и без влошаване на показателите на въздуха“, посочи още тя и уточни, че едно от действията на Столична община, свързани със законодателни промени, са да се регламентира нивото на качествата на горивата за битово горене, които се предлагат.
"Засега няма такива стандарти. Важна инициатива за нас е да не се допусне и на хората, които са с ниско социално положение и се подпомагат енергийно, да им се дават горива с качества, влияещи за влошаване на въздуха", каза още тя, цитирана от Фокус.
Радева обясни, че Столична община участва и в проект за трансгранично сътрудничество. „В него ще апробираме една система, която на местно ниво с мобилни сензори да позволи да увеличи възможностите за проследяване на качеството на въздуха не само на местата, на които са разположени станции на Изпълнителната агенция по опазване на околната среда. Тя ще ни насочи към проблемните зони и съответно към работа върху тях. Както вече сме казвали, на финална права сме и с предприемането на мерките по механизма за действие на Столична община по системата за ранно предупреждение на замърсяването на въздуха. Имаме разработена такава система заедно с екип на БАН и в момента работна група, назначена със заповед на кмета на Столична община, в момента разработва това, каква поредица от мерки да бъде предприемана, когато предстои такова замърсяване на въздуха, за да може да реагираме адекватно“, каза още тя.