Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Срутището край Крушунските водопади е било непредвидимо и неизбежно

30 ноември 2015, 17:45 часа • 3536 прочитания

Срутването на земна и скална маса край Крушунските водопади на 6 ноември, при което загинаха 45-годишната Катя Павлова и лондончанина Иън Джонсън, на 57 год., е било непредвидимо и нейзбежно.

Това е заключението на научноизследователска група, начело с доц. Невен Георгиев към катедрата по палеонтология и изкопаеми горива при Софийския университет, извършила проучване на района. Заключенията от него бяха представени пред обществеността и медиите днес, пише "24 часа".

"Бигорът е доста напукан, масивът е нееднороден и в комбинация с наличието на вода всичко това е довело до срутището", обясни доц Георгиев. Единственото, което е можело да се направи, било преди да се направи екопътеката, районът да бъде обследван от инженер геолози, които да кажат къде да минава тя.

В бигорния масив има много добре изразени пукнатини и свидетелства за стари свлачищни процеси, които го правят рисков. При проучването специалистите са открили скали, които в най-скоро време ще паднат. "Не се наемам да кажа кога. То е все едно да предскажа земетресение", каза още доц. Георгиев.

Седмица след трагедията на 6 ноември ръководството на община Летница осъществило връзка със специалисти по геология и договорило извършването на обследване на ситуацията около срутището, каза кметът Красимир Джонев.

Природният феномен остава затворен за туристически посещения. Междувременно ще бъдат извършени интензивни предпроектни и проектни проучвания и съгласуването им с всички институции за строителство на нова екопътека.

"Пътеката няма да бъде толкова естремна, забавна и атрактивна, но ще е на отстояние от всички скали и ще е безопасна", увери кметът Джонев. Финансирането ще бъде осигурено от община Летница. Очаква се новия проект да бъде завършен до април идната година.

Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес