Около 33 милиона лева ще струва на домакинствата на централно парно подмяната на старите им водомери за топла вода в следващите 6 години, изчисли „Монитор“. Приблизителната бройка на този тип уреди в момента, които не могат да се отчитат дистанционно, са над 330 000. Средната цена за монтаж на нов топъл водомер в момента е около 100 лева.
Още поне към 6 милиона ще излязат от джобовете на абонатите на топлофикациите в големите градове, за да се подменят и уредите за дялово разпределение, монтирани върху радиаторите в апартаментите. По най-груби изчисления поне 600 000 е броят на тези уреди в момента, които не позволяват дистанционно отчитане и засичането им става само след посещения в имота на абонатите.
Според Директива 2012/27/EI на Eвропейския парламент от 25 октомври 2020 г. всички уреди и водомери за топла вода, които се монтират, трябва да бъдат с дистанционно отчитане. С промени в Закона за енергийна ефективност се внедряват в българското законодателство изискванията от тази евродиректива. Само след по-малко от 2 години и 3 месеца при наличие на инсталирани измервателни уреди или топлинни разпределители с дистанционно отчитане на крайните ползватели се осигурява информация за фактурирането или за потреблението поне веднъж месечно, предвиждат нормативните промени.
До крайния срок, записан в евродирективата 1 октомври 2027 г., всички измервателни водомери, разпределители и топломери, които не са с дистанционен отчет, трябва да бъдат преустроени с такива с дистанционен отчет. Тогава дори уредите, монтирани на радиатора, или топлият водомер да не са с изтекла метрология или гаранция, то абонатите ще бъдат длъжни да ги подменят с нови, позволяващи данните от тях да се отчитат от разстояние и да няма необходимост от често посещение в имота на потребителя.