Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Средно 150 българи годишно стават жертва на трудова експлоатация

17 октомври 2016, 07:14 часа • 1678 прочитания

Около 150 българи годишно стават жертви на трафик с цел трудова експлоатация сочат данните на фондация „Асоциация Анимус“.

Организацията провежда кампания за превенция по повод Европейския ден за борба с трафика на хора (18 октомври).

Кампанията преминава под наслов "Работата в чужбина може да се окаже капан". В нея взимат участие Гранична полиция, агенциите по заетостта и за социално подпомагане, Националната комисия за борба с трафика на хора. Целта е да се насочи вниманието на хората, търсещи възможности за работа извън страната, за рисковете да бъдат измамени и въвлечени в трафик на хора и експлоатация. Безплатният горещ телефон на "Асоциация Анимус" 0800 1 86 76 е на разположение за въпроси и консултации за всички, които планират да работят в чужбина и не искат да бъдат експлоатирани, добавят от организацията. Според нейните данни за 2015 г. 26 жертви на трудова експлоатация са свидетелствали срещу трафикантите си, съобщава в. „Сега“.

Хиляди българи търсят препитание в чужбина, предимно в страните от ЕС. Сред тях не са редки случаите на трафик. Има данни за подобни случаи от Гърция, Испания, Италия, Швейцария, Германия, Швеция, Чехия. Трафикът на хора се счита предимно за проблем на развиващите се страни. В действителност половината от печалбите на трафикантите на хора са направени в индустриалните икономики. Проблемът не се ограничава само до развлекателния бизнес. Трафик с цел трудова експлоатация има в редица сектори и индустрии и не се ограничава само до подземния свят. Трудовата експлоатация се влива във веригите, доставчици на водещи бизнес компании, твърдят от "Анимус".

Според статистиката трафикът на хора с цел трудова експлоатация е най-широко разпространената форма на търговия с хора. Всеки трима души на 1000 са експлоатирани. Международната организация по труда изчислява, че във всеки момент в света има около 2,5 млн. души, които са жертви на трафик с цел сексуална или трудова експлоатация, а печалбата от трафик достига 31,6 млрд. долара. Според Евростат България държи челно място по жертви на трафик (в Топ 5 заедно с Румъния, Унгария, Полша и Холандия).

Севим Рашидова
Севим Рашидова Отговорен редактор
Новините днес