Почти всяка четвърта медицинска сестра, работеща в детска ясла или градина е в пенсионна възраст. Това сочат данните на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи.
Общият брой на медицинските специалисти, които работят в детските заведения е 4412 души. Около 1000 от тях са пенсионерки. Средната възраст на работещите в яслите и градините е 54 години.
Основните причини, заради които специалистите избягват да работят там са ниските заплати, големият брой деца, високите изисквания на родителите и отговорността за живота и здравето на децата, която няма с кого да споделят.
Румяна Владева е сред най-младите в екипа медицински сестри в ясла "Мечо Пух".
"Моята работа в тази сфера е от 5-6 години като период. Смятала съм, че ако обикна едно дете и му го показвам, родителят ще го приеме на прима виста, но съвсем не е така", споделя Румяна Владева пред bTV.
Освен недоверието на родителите се добавят ежедневният стрес и сравнително ниското заплащане, което прави професията още по-трудна.
"Трябва огромно търпение, което понякога се изчерпва, вярно, че е така. Трябва да се полагат усилия да се потискат тези моменти на нервност", допълни Румяна Владева.
За да намали стреса за колегите си, директорката приема всяко ново дете в различен ден. Признава, че заради случаите с насилие над деца, родителите са по-мнителни.
Вижте повече за последния случай на насилие над дете в столична ясла в ТАЗИ СТАТИЯ.