Относно опасните стоки на българския пазар, основният дял са дрехи, облекла, стоки свързани с отглеждането и възпитанието на децата. Дадени стоки, напр. детски играчки, или съоръжения свързани с отглеждането – детски колички – могат да доведат до нараняване. Това каза в ефира на bTV председателят на Комисията за защита на потребителите Димитър Маргаритов.
Според него българският потребител най-много страда от неразбиране от страна на търговците какви са истинските му проблеми.
"Най-много жалби получаваме за удовлетворяване на рекламации на дефектни стоки или за това, че са предоставени некачествени услуги и хората търсят своите права, а не срещат адекватен отклик. Има и известен емоционален елемент, но това е най-същественото нещо, което мъчи българският гражданин в битността му на потребител", каза Маргаритов.
Традиционно, като проценти най-голям дял заема секторът на телекомуникациите – както качеството на услугите, така и проблеми с дефектни устройства, поясни той.
По думите му над 38 000 проверки са направени през миналата година, около 3000 акта за констатирани нарушения, около 200 нелоялни търговски практики, които са забранили на пазара, 150 опасни стоки са забранени, а част от тях са изтеглени от пазара, друга част са задържани още на границата.
"По туризма има около 9000 проверки, има над 800 акта, 100 заведения са затворени заради липса на категоризация. Това са все мерки, които предпазват най-широк кръг потребители от различен вид нарушения".
В последните 3 години трайно се запазва тенденцията ние да получаваме над 20 000 жалби и сигнали от потребители. През миналата година те са над 23 000, каза още той.