Правилата за летене с делтапланер изискват да се използват специални терени и летателни площадки.
Това коментира пред Радио "Фокус" Димитър Халачев, инструктор по делтапланеризъм от София във връзка с трагичния инцидент с делтапланеристи в Казанлък.
"Да летиш над градска среда и над места, на които не можеш да кацнеш безопасно, означава да си в т.нар. „мъртва зона“ и да се довериш изцяло на двигателя", каза още Халачев.
„Ако аз отида да летя над града и ми изгасне двигателя, колко и да съм добър, какъвто и опит да имам, няма да мога да се приземя безопасно. Точно опитът не трябва да позволява да се правят такива неща и да се ходи не места, където може да се случи инцидент и има риск. Загиналите пилоти в Казанлък са летели над промишлената зона, буквално на двадесет метра. Полет на 20 метра и отдолу да има блокове и да ти спре двигателя означава да се размажеш. Нарушат ли се правилата, се навлиза в „опасна зона“.
В случая е имало умишлено нарушаване на авиационните правила, поемане на риск, който не може да бъде оправдан“, каза още Халачев. По думите му като цяло спортът е безопасен, но когато се нарушат правилата, инцидентите са неизбежни.
„20-25 часа обучение са необходими, за да може човек да придобие опит и да лети сам. Има интерес от страна на младите хора към въздушните спортове, но трябва да се премине задължително съответното лицензирано обучение, да не бързат да летят сами пилотите и да придобият първо достатъчно опит. Няма смели и стари пилоти, тук смелостта не е нещо, с което да се хвалиш“, коментира още Димитър Халачев.
Actualno.com припомня, че в неделния ден на 19 септември двама мъже загинаха при падането на делтапланера им в района на тенискортовете в град Казанлък. 46-годишният пилот Тодор Тянов е един от най-добрите делтапланеристи у нас. Неговият спътник пък е известният личен лекар в региона д-р Илиян Хаджииванов.