Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Спаси София" питат Фандъкова за нови дефекти по Графа (ВИДЕО)

10 май 2020, 13:27 часа • 6253 прочитания

"Търсим отговори като граждани от кмета Йорданка Фандъкова и ресорните заместник-кметове. Не е нормално Общината да се оправдава само от проектанта и изпълнителя. В крайна сметка като граждани и данъкоплатци очакваме от СО като възложител да гарантира качеството на този дългоочакван и скъп ремонт. Именно с тази цел вероятно общината не иска започване на комисия за предаване на обекта и получаване на акт 16." Това казват от "Спаси София" във видеообръщение, публикувано на Facebook страницата им, по повод поредните дефекти, забелязани по улица Граф Игнатиев в София след ремонт.

От ДНСК имаме официален отговор, че чакат СО като възложител да започне процедурата. Можем само да гадаем, че причината са множеството дефекти, пита се експертът и посочва всички забелязани до момента дефекти, след като само преди около месец и половина приключи ремонт, които оправи дефектите от последния ремонт.

"Не е нормално и няма да се примирим с поредния дефект на Графа. Рушащата се настилка далеч не е единственият проблем след ремонта за милиони. Вижте кои са и останалите дефекти, за които търсим отговорност и отговори както от Йорданка Фандъкова, така и от ресорните зам.-кметове.", пишат от "Спаси София".

Очакваме отговори защо тези дефекти постоянно се случват и какво ще спре тези безопразия по една от най-хубавите улици на София, казват от организацията във видеото. 

Какви дефекти показва експертът им в него:

- Тези кубчета, които трябваше да спират колите да не спират по тротоарите вече са отлепени, разместени, нерегулярно поставени и никой не се грижи за тях. Това е проблем по Графа, на ул. Шишман, при пресечката със Солунска, на площад Гарибалди и други места.

- Какво се случва на площад Славейков? Поставиха се огромни метални пергули, които не бяха евтини, но са без функция. Стоят недовършени, без покрив, а общината все още не е взела решение ще връща ли там търговска дейност.

- По улица Граф Игнатиев е озеленяването по улицата вече е компрометирано. Новите фиданки са изсъхнали, т.е. не са се хванали и трябва да се подменят. Друга част от старите, емблематични за улицата дървета започват да изсъхват. Това е голям проблем, за който предупреждавахме и по време на самия ремонт. Той продължи твърде дълго и беше твърде агресивен към дърветата и резултатът е очакван.

"Причините можем да търсим в проекта и във факта, че изпълнението му не беше с необходимото качество. Във всеки случай нас като граждани не би трябвало да ни притеснява това, защото има Столична община“, която следи и контролира ремонтите подчертават от "Спаси София".

Малко предистория

През март започна ремонт на ремонта на ул. "Граф Игнатиев" при кръстовището с ул. "Цар Шишман". Обяснението на Столична община, според БНТ - имало проектантска грешка, заради която зоната била считана за пешеходна, но не била, а освен това при ремонта на "Граф Игнатиев" по улица "Иван Шишман" и ул. "Шести септември" минавала тежкотоварна техника и тя разбила настилката.

"На какво се дължи дефектът при Ректората, можем само да гадаем", обясни зам.-кметът на София Цветан Божинов. Според него, не би трябвало да има "съществени забележки" по отношение на ремонта на "Граф Игнатиев". Що се отнася до кръстовището с "Шишман" обаче Божинов видя проблем и в зимата. А от строителя не се ангажираха пред bTV да коментират защо се е случило така – изпълнявали проекта. „Със сигурност не говорим за некачествени материали”, добавиха от компанията. И отрекоха, че "точно в този вид” едва ли имало друго място на "Граф Игнатиев".

В  същото време проектантът на "Графа" вярва, че заради обществения натиск не станало от първия път. Нарушена технология на полагането на плочките – това видя архитект Иво Панталеев, който е проектант на ремонта на улица "Граф Игнатиев". Той говори заради наложилия се ремонт на ремонта на кръстовището на "Графа" и улица "Иван Шишман". Не беше спазена технологията за втвърдяване на лепилото заради обществения натиск. Затова препоръчвам да не се връщаме в състоянието на обществен натиск – трябват 14 дни за втърдяване, и то топло време. Това е мое, вероятно мнение, обясни Панталеев.

 

Цялото обръщение на експертът от "Спаси София" можете да видите в следващото видео: 

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес