Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Созопол, Копривщица, Мелник, Арбанаси остават резервати

18 октомври 2012, 15:49 часа • 27401 прочитания

"Населените места, комплексите от паметници на културата и историческите места, обявени за резервати до влизането в сила на Закона за културното наследство - имат статут на групови недвижими културни ценности с категория "национално значение" и за тях се прилага най-висока степен на защита по реда на закона".

Още: Прогноза за времето - 20 февруари 2025 г. (четвъртък)

Още: Горещите теми в интернет на 19 февруари: Сняг затрупа Варна, a "Ергенът" роди нов лаф

Това съобщават от Министерството на културата във връзка с промени в Закона за културното наследство /ЗКН/, като уточняват, че селища като Созопол, Копривщица, Мелник, Арбанаси ще останат резервати.

С приемането на Закона за културното наследство през 2009 г. понятието "резерват" е съотнесено само към археологически обекти, обявени като резервати със закон. Този текст е в съответствие с чл. 18 от Конституцията на България.

С приетия през 2011 г. Списък на археологическите резервати – 33 на брой, в §122 се уточнява, че "Актовете за обявяване на резерватите по чл. 50, ал. 3 като исторически, историко-археологически, археологически и музейни резервати, с които се регламентират местонахождение, територии, граници, охранителни зони и предписанията за опазването им, запазват действието си до приемането на нови актове." Така се решава въпросът за придобилите статут на археологически резервати селища като Созопол, Мелник, Старият Пловдив, Старинен Несебър и др., но остава необходимостта от уточняването на класификацията на техните по-късни структури и на селища, чиито статут е свързан с вече несъществуващите в закона понятия "исторически", "музеен", "архитектурен", "градоустройствен", "етнографски" и "туристически" резерват, уточняват от МК.

Още: Йордан Божилов: Европа много бързо се нуждае от лидерство (ВИДЕО)

Още: Футболните фенове ще могат да видят на живо купата на английската Висша лига в Сердика Център

Още през 2009 г. в §10 на Закона за културното наследство е записано, че: "Заварените обявени по досегашния ред недвижими паметници на културата запазват своя статут като културни ценности по смисъла на този закон." С приетото изменение и допълнението на закона през 2011 г. към този текст е включена и категорията на обекта, но не е уточнена класификацията им.

С направеното предложение с настоящия проект се внася яснота относно класификацията на тези селища като недвижими културни ценности и се преодолява този пропуск.

Още: Имени дни през март 2025 г.

Още: Отвориха АМ “Тракия” край Бургас

В заключение е необходимо да се уточни, че с направеното предложение в никакъв случай няма да се намали степента на правна защита на тези селища, а напротив - с тяхното приемане и определянето им като групови недвижими културни ценности с категория "национално значение", за които се прилага най-висока степен на защита по реда на този закон, превантивно ще се ограничи възможността за недобросъвестно тълкуване на досегашните текстове, заявяват още от МК.

Редактор: Ивайло Кючуков

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Адриана Димитрова
Адриана Димитрова Отговорен редактор
Новините днес