Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

СОС: Със законова промяна узакониха монопола и непрозрачността на Центъра за градска мобилност

21 май 2014, 11:23 часа • 14843 прочитания

Ново обвинение за лобизъм към Столична община отправи Софийския обществен съвет (СОС).

Според СОС от 1 юли тази година „Център за градска мобилност” (ЦГМ) вече ще бъде защитен с промяна в Закона за обществените поръчки. Тя е приета на 30 април тази година. С нея Столична община може да предоставя услуга на търговско дружество с общинска собственост без да обявява обществена поръчка, каза пред Actualno.com Гергана Владкова, председател на Столичния обществен съвет. Така вместо да се търси най-добра цена на съответната услуга – например за услугите поставяне на скоба или вдигане от паяк, се узаконява фактически монопол, опасяват се от СОС.

Припомняме, че областният управител на София-град Росен Малинов оспори пред Административен съд-София статута на ЦГМ ЕАД – дали той е търговско или общинско дружество. Той обаче не оспорва дали ЦГМ трябва да събира глобите и да контролира реда по отношение на паркирането в София, увериха от Столична община. Заседание на съда имаше на 9 май, като се очаква решението да излезе през първата или началото на втората седмица на месец юни.

Според общинския съветник Зафир Зарков, който говори в интервю пред Actualno.com, ЦГМ е общинско дружество, защото 100% от капитала му е на Столична община. Зарков посочи, че ако съдът иска контрола и събирането на глоби от зоните за платено паркиране в София да се изпълняват не от ЕАД, а от ОП, то преобразуването ще стане много лесно. При ЕАД средствата събрани от паркиране директно се разпределят към обществения транспорт на София, докато при ОП те ще трябва да минат през общинския бюджет и от там да бъдат допълнени към субсидията за обществения транспорт в София.

„Години наред „ЦГМ” ЕАД, което не е общинско предприятие, незаконно дере кожи с услугите „принудително задържане” и „принудително преместване” в столицата, скрит под чадъра на Столичния общински съвет, Народното събрание и прокуратурата.Политиците в местната власт не обявяват нито една обществена поръчка за постигане на по-добри цени за оперативните дейности в „синята зона” с цел облекчаване, както на гражданите, така и на общинския бюджет. С промяната в закона дългогодишното престъпление е легализирано”, категорични са от Софийския обществен съвет.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес