Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

София Прайд започва под надслов „Не давай власт на омразата“

07 юни 2019, 19:45 часа • 4507 прочитания

В събота започва 12-ото издание на София Прайд под надслов „Не давай власт на омразата“. Както обикновено събитието, в чийто организационен комитет участва Фондация GLAS, ще започне в 16:00 ч. с музикална програма пред Паметника на съветската армия, а самото шествие ще бъде в 19:30 ч., предаде БГНЕС.

Сред първите официални гости, потвърдили своето участие на София Прайд 2019, е г-жа Камзи Гюнаратнам, зам.-кмет на Осло, Норвегия. Тя представлява Работническата партия в Общинския съвет на Осло от 2007 г., а заема длъжността си през 2015 г. Г-жа Гюнаратнам е с ресор здраве и социално благополучие, и работи активно в изграждане на общности, правата на малцинствата и социални дебати за демокрацията. Тя ще бъде придружена и от работна група от Осло Прайд.

Тази година се отбелязват 50 години от бунтовете в бар “Стоунуол Ин” в Ню Йорк, дали тласък на движението за гей освобождение и чието честване полага началото на първите паради в САЩ. Стоунуолските бунтове са поредица от сблъсъци между ЛГБТ хора и нюйоркската полиция, провокирани от поредни масови арести на гей, би и транс хора по време, когато еднополовата сексуална интимност е все още престъпление. Бунтовете започват на 28 юни 1969 г. и продължават няколко дни.

Стоунуол не просто пробужда движението за гей освобождение в САЩ, но е символ и катализатор за световното движение за равноправие на ЛГБТИ хората. Първите шествия, честващи годишнината от бунтовете, приемат името pride parades (паради на гордостта), за да означат, че ЛГБТИ хората не се срамуват от това, което са, и носят смелостта да отстояват себе си.

София Прайд има огромна роля в борбата за окуражаване и мобилизиранео на ЛГБТИ хората в България и с негативните стереотипи спрямо тези общности. Шествието претърпя огромно развитие от първото си издание през 2008 г. Тогава няколко активисти и доброволци организират шествие за равноправие, охранявано от стотици полицаи и с едва стотина участници. Над десетилетие по-късно освен ежегодното шествие София Прайд включва филмов фестивал, културна програма на Sofia Pride Arts, дискусии на политически и социални теми, както и поредица от спортни събития.

Прайдът продължава да бъде изключително важен поради цялата стигма и омраза, на които са подложени ЛГБТИ хората в България ежедневно – отхвърляне от семейство и приятели, насилие поради омраза, тормоз в училище, дискриминация на работното място и в сферата на образованието, липсата на законодателна уредба на отношенията в семействата на ЛГБТИ хората и др. Прайдът е сред малкото събития, които дават гласност на тези неравенства, като изпраща послание към всички ЛГБТИ българи и техните близки и приятели, че не са сами.

Райко Павлов
Райко Павлов Отговорен редактор
Новините днес