Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Социалният министър: Много от протестиращите за социалния закон имат геополитическа цел

07 февруари 2020, 08:28 часа • 4531 прочитания

За закона за социалните услуги, който беше отложен с 6 месеца, има предложение да се състави работна група, за да се предложат нови текстове. Това каза социалният министър Деница Сачева, която подчерта, че има много предложения по закона, но те масово са за теми, които излизат извън закона – специално семейно право, права на децата и т.н.

По въпрос с отнемането на деца, пред БНТ Сачева заяви: "Ако нещо не съществува, няма да се случва". Тя каза, че всеки, който се страхува, може да дойде на специализираните дискусии по места. И подчерта, че само през миналата година социалните са успели да направят така, че 1700 деца да останат в семействата си – иначе е щяло да ги напуснат.

"Не може да не си зададем този въпрос – защо едни и същи хора протестират за много теми. Очевидно за много хора каузата е друга – геополитическа. Дали пътят на България трябва да е към Европа или някакъв друг", коментира Сачева. Тя каза, че в България социалната система прави всичко възможно да остави децата в семействата им при проблемни случаи и дори да се стигне до приемно семейство, контактът с биологичните родители не се спира, каквато практика има в други социални системи.

Хората, които протестират, никога не коментират случаи на бити деца, на насилвани, на починали – във Facebook групите, които се занимават със Закона за социалните услуги, не се допускат мнения за това, твърди социалният министър. "Не можем да се борим с измислени истории – очевидно някой има интерес да плаши хората", сигурна е Сачева.

Що се отнася до Закона за личната помощ, министърът се оплака, че с отлагането на Закона за социалните услуги сега няма нормативна база, на чиято основа да се разработи стандарт за личен асистент. Сачева обърна внимание на твърденията, че имало дискриминация между различни социални групи, като каза, че иска да изчака оценката на въздействие. "Не можем да кажем, че майките на деца с увреждания са повече нуждаещи от възрастните хора", обясни Сачева, според която законодателството, лансирано от Мая Манолова, е прието прибързано. Тя поиска да има баланс и уточни: "Длъжна съм да чувам гласовете и на тези, които мълчат", като видя вчера протест на 20 души срещу нея, докато има над 650 000 хора с увреждания в България.

Сачева се оплака от липсата на хосписи и липса на кадри за социалните домове, където работят масово хора на възраст над 65 години. Тя каза, че може да се вдигат заплатите и с помощта на близките на хората, които влизат в такива домове – т.е. да се плаща.

За финал социалният министър видя несправедливост в т.нар. коефициент на корекция, който се прилага за хора, които до 2000 година са се осигурявали само в НОИ, а след това са почнали в универсални пенсионни фондове.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес