Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Служители на БНР с отворено писмо срещу промените в Закона за радиото и телевизията

22 октомври 2020, 17:24 часа • 2589 прочитания

С отворено писмо до институциите служители на БНР призоваха да бъде оттеглен предложеният от Министерството на културата законопроект за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизията.

"В България отдавна сме свидетели на удобно и съзнателно подменяне на функциите на медиите, унищожаване на голяма част от свободната преса, овладяването на телевизии" се казва в писмото, подписано към момента от 275 служители.

„В България отдавна сме свидетели на писането и приемането на закони с имитиране на съгласие за реформи и с фалшифициране на „уж“ приети професионални мнения. Не по-различно е внасянето на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизията от страна на Министерството на културата и предложението за обществено му обсъждане. Приемаме го като поредния опит да бъде подменен разговорът за свободата и политическата независимост на медиите", се посочва в текста.

"Вариантът, внесен от Министерството на културата, залага постоянна дестабилизация в общественото радио и прави възможен политическия натиск в работата на журналистите", твърдят авторите на писмото.

"В момента генералният директор на Българското национално радио е принуден да работи с управителен съвет, който не е предложен от него, а в същото време самият той ще предложи състав на УС, с който ще работи следващият генерален директор. Разминаването в мандатите е 2 години и половина – почти цялата им продължителност. Това създава сериозни кризи в управлението на обществената медиа", се посочва в текста.

Служителите на БНР са разтревожени и от факта, че от законопроекта е отпаднала и разпоредба за повишаването на срока на мандатите на генералните директори и членовете на УС от 3 на 5 години.

"В работната група бяха предложени и одобрени текстове, които предвиждаха конкретна управленска отговорност за членовете на УС и прекратяване на техните мандати заедно с генералния директор, който ги е предложил. Във връзка с тези изменения и, за да се постигне целта на закона, проектът предвиждаше, в определен срок след неговото приемане, генералните директори на БНР и БНТ да изберат нови управителни съвети, които да сключат договори за управление по реда на изменения закон. Тези разпоредби щяха да гарантират стабилното управление на обществените медии, което да осигури качественото изпълнение на обществената им мисия", пише в писмото.

Авторите на позицията окачествяват внесените промени като "сериозно отстъпление от волята в България да има силни, обективни и независими обществени медии".

Ден преди разпространяването на писмото генералният директор на БНР подаде оставка с мотив "политически натиск" върху медията.

Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес