След като на 15 май кандидатът на премиер Мария Габриел депозира своята оставка като европейски комисар България остана без представител на тази позиция. За позицията следва да се излъчи отново български представител, а кое е най-вероятното име на следващия ни еврокомисар - вижте ТУК.
Именно в оставащата една година от мандата на Европейската комисия в мандата на Урсула Фон дер Лайен трябва да имаме излъчен еврокомисар. По презумпция това трябва да направи редовното правителство на държавата, което, по ирония на съдбата, може да се окаже оглавявано именно от самата Мария Габриел.
На този етап обаче редовно правителство нямаме, което значи, че със задачата ще се заеме президентът Румен Радев.
Новият кандидат трябва да мине през препитване в Европейския парламент и да получи одобрението на самата Фон дер Лайен, но срок за това няма. В този смисъл все още не е ясно дали Радев ще предпочете да форсира процедурата по излъчване на кандидат, или все пак ще остави възможността на редовен кабинет, излъчен от 49-ото Народно събрание. Ако първия мандат не се реализира, все още има шансове за съставяне на правителство, което значи, че едва при назначаването на нов служебен кабинет е възможно президентът да се заеме сериозно със тази задача.
До нови срещи?
Като причина за подадената и съответно приета оставка на Мария Габриел председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен цитира приемането на мандата за съставяне на правителство от президента Румен Радев.
"Желая на Мария всичко най-добро и съм убедена, че с нейния опит в европейската политика, в този и предишния колеж на комисарите, тя ще бъде в най-добра полза за страната си".
Неофициално обаче в Брюксел има слухове, свързани с изключително критичната статия на брюкселското издание на "Политико" към българския еврокомисар, в която тя беше наречена "войник на партията" и стилът ѝ на работа беше определен като "кошмар".
ОЩЕ: Бивши служители на Мария Габриел: Претоварваше ни, тичахме да ѝ купим кола и цигари
Сега заместниците на Габриел ще поемат ресора й, а именно - Маргрете Вестагер (с ресор "Европа, подготвена за цифровата ера") и Маргаритис Схинас (с ресор "Утвърждаване на европейския ни начин на живот").