Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

След 6 месеца конфискуват имущество по новия закон

18 май 2012, 13:06 часа • 7192 прочитания

Точно след 6 месеца влиза в сила Законът за отнемане в полза на държавата на незаконно придобито имущество. Той е обнародван в днешния брой на Държавен вестник и според преходните и заключителни разпоредби ще започне да действа в 6-месечен срок, предаде БГНЕС.

Законът, който разразяваше две седмици страстите в българския парламент, е най-коментираният нормативен акт в последния месец. Възможно е част от текстовете му да могат да бъдат дори оспорени в Конституционния съд.

Според приетите от депутатите норми имуществото на необяснимо забогателите ще се проверява при обосновано предположение, без да е необходимо да има влязла в сила присъда. "Обосновано предположение е налице, когато след проверка се установи значително несъответствие в имуществото на проверяваното лице", пише още в закона. Депутатите приеха, че това несъответствие е 250 000 лв. Проверката се започва и ако даден човек има административно нарушение "от естество да създава облага, ако облагата е на стойност над 150 000 лв. към момента на придобиването й".

Проверяващите ще ровят 15 години назад в продължение на до една година, но този срок може да бъде удължен с 6 месеца, без да е необходимо проверяваният да знае. След като все пак е уведомен обаче той ще разполага с едномесечен срок, за да направи възражения и да представи доказателства. "Прокуратурата, Министерството на вътрешните работи, ДАНС, НАП, Агенция "Митници" съобразно предоставената им компетентност извършват проверка на източниците за придобиване на имуществото", пише още в закона. Комисията за незаконно придобито имущество и директорите на териториалните дирекции могат да поискат от съда дори и разкриване на банковата тайна при проверката. Законът позволява и страните да се споразумеят. Със спогодба може да се отнеме не по-малко от 75 на сто от имуществото или паричната му равностойност.

До 2 месеца от влизането в сила на закона Народното събрание трябва да избере членове на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество. След това президентът и премиерът трябва да ги назначат. Мандатът на заварените членове на сега действащата Комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност (КУИППД), се прекратява. Към момента от няколко месеца тази комисия няма председател и явно така ще е още няколко месеца.

Редактор: Сияна Любомирова

Валентин Стоев
Валентин Стоев Отговорен редактор
Новините днес