Скъпият ток вече оказва влияние на редица места в България, пише в свой материал в. "Сега".
Примерите звучат хем странно и забавно, хем притеснително. Например, в Дългопол вече се пести от улично осветление. Там има режим в това отношение и лампите на улицата светят само от 04:30 до 07:00 часа и от 17:30 до 21:00 часа.
"За 2021 г. община Дългопол е заплатила за улично осветление 120 000 лв. при цена - 109 лв. за мегаватчас. За декември средната цена е 429 лв., тоест имаме увеличение от 320 лв. На годишна база това означава, че ще заплатим около 472 000 лв. за улично осветление през 2022 г. След приспадане на компенсацията получена от правителството - 100 лв. на мегаватчас, разликата остава 252 000 лв. Не разполагаме с допълнителен финансов ресурс, с който да я компенсираме", написа във Фейсбук кметът Георги Георгиев. Той каза още, че ако правителството не отпусне допълнителни пари, общината ще емитира дълг от 300 000 лв., с които да купи соларни лампи.
В Аврен положението също не е много по-добро. И там мислят да спират уличните лампи.
В Тетевен е издадена заповед за по-малко ползване на ток в общинска администрация и във второстепенните разпоредители. Режим има и в русенски учреждения.
Интересна политика предприе Сливен. Там започнаха изграждане на собствена фотоволтаична централа. Общинските управи са в шок от цените, защото отговарят за осветлението и отоплението на училища, детски градини и още много ведомства и служби.
Вицепремиерът Асен Василев вече предложи промяна за индустрията и работа през почивните дни (събота и неделя), за да ползва по-евтин ток. Отговорът от АИКБ - ТУК!