Езерото Восток, което през последните 20 години е изолирано от света със слоеве лед, чиято дебелина достига 4000 метра, започва да привлича вниманието на учените още в средата на 90-те години на миналия век.
Само година по-късно учените, които проучваха възможността от съществуването на живот на Антарктида, успяха да извадят и първия екземпляр прозрачен лед от водата. Днес те вече работят върху вероятността в него да има следи от живот, съобщава КРОСС.
Смята се, че откриването на езерото Восток е едно от най-големите научни достижения на съвременната география. А ако се окаже, че някои от примитивните видове бактерии или може би по-сложни форми на живот са оцелели в езерната вода, това би могло да даде значителен тласък в изследването на историята на планетата.
До момента специалистите са успели да проникнат на дълбочина 3383 м в ледената покривка.
"Първото парче с дължина от 2 м бе извадено на 10 януари. Вътре в него се намираше канал, пълен с бял лед с мехурчета въздух", се отбелязва в доклада на Института за изследване на Арктика и Антарктида.
"В началото се сблъскахме с доста непознат вид лед - непрозрачен, порест, със светлобял цвят. Но след 20 метра се откри и прозрачен лед", обясни Вячеслав Нартянов, заместник ръководител на Руската антарктическа експедиция.
"Възможно е този лед да има специфични физични свойства, които да се различават от обикновения и от всичко, което всме виждали досега", добавя Мартянов. Все пак той е на мнение, че никой не може да предскаже какво точно може да бъде открито от учените в ледената дупка.
Очаква се през май месец всички събрани до момента проби да бъдат транспортирани в Санкт Петербург с изследователския кораб "Академик Фьодор", който понастоящем се намира в Антарктика.
Припомняме, че миналата година руските учени успяха да продупчат леда на дълбочина 3700 метра и достигнаха до повърхността на езерото. Оттам извадиха близо 40 литра праисторическа вода. Оказа се обаче, че водата не бе годна за доказване дали в нея има форми или останки от някакви форми на живот, тъй като в нея се съдържали и външни вещества.
Редактор: Пламен Георгиев