Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ще добиваме природни ресурси от астероиди

21 април 2012, 19:19 часа • 15570 прочитания

Генералният директор на Гугъл Лари Пейдж и председателят на Съвета на директорите на компанията Ерик Шмидт съвместно с режисьора на "Аватар" Джеймс Камерън и други инвеститори ще участват в проект за усвояване на космоса и изследване на природните ресурси на Земята, предаде Ройтерс, цитиран от БГНЕС.

Детайли от проекта, наречен Planetary Resources, ще бъдат представени на пресконференция във вторник в Сиатъл.

Присъединете се към нас, за да се запознаете с нашата мисия и как ние планираме да извършим революция в усвояването на космоса и да подкрепим процъфтяването на човечеството през следващите поколения, е призът на организаторите.

Според екипа, разработил проекта, той ще позволи да се увеличи световният брутен вътрешен продукт (БВП) с трилиони долари. Едно от направленията на Planetary Resources ще бъде проучване на възможностите за добив на природни ресурси от астероиди, пише "Уолстрийт джърнъл".

Основната цел на инвеститорите е да осигурят средства за започване на проучването на суровинните ресурси на астероидите. Освен разширяването на традиционната ресурсна база това може да доведе до откриването на нови видове енергийни суровини, смята Planetary Resources.

Възможността за извличане на минерали, основно на желязо и никел, от астероиди, се обсъжда от няколко десетилетия, но засега е невъзможно да се оцени стойността на проекта и техническите възможности за реализирането му.

Специалисти от НАСА смятат, че той ще струва няколко десетки милиарда долара, а процесът на разработването на техника за кацане на астронавти на астероид може да отнеме няколко десетилетия.

Planetary Resources разработва няколко сценария за добив на суровини от астероиди. Според първия с космически кораб ще бъдат изпращани хора на астероид, за да го проучат и анализират и да доставят образци на Земята.

Според друг с помощта на космически кораб астероид може да бъде транспортиран по-близо до Земята, така че хората по-лесно да стигнат до него.

По изчисления на НАСА транспортирането на 500-тонен астероид с диаметър седем метра към лунната орбита би струвало 2,6 милиарда долара. За целта ще трябва да се разработи и построи безпилотен космически кораб със система за електрозахранване на слънчеви батерии. При съответното финансиране космическата агенция е готова да създаде такъв кораб към 2025 г.

Сега учени от НАСА работят над програмата OSIRIS-REX, съгласно която трябва да изпратят безпилотен кораб към астероид през 2016 г., а към 2025 г. да се донесе на Земята неголямо количество от почвата му.

Ръководителите на Гугъл не за пръв път подкрепят проекти, свързани с оптимизацията и бъдещо използване на природни ресурси. Компанията вече е инвестирала в редица проекти, насочени към използване на възобновяеми източници на енергия.

Все повече бизнесмени от IТ сектора финансират проекти на НАСА за усвояване на космоса. Основателят на "Амейзън" Джеф Безос и съучредителят на "Майкрософт" Пол Алън вече са вложили лични средства в космически проекти.

Редактор: Ирен Габарска

Деян Георгиев
Деян Георгиев Отговорен редактор
Новините днес