Шофьори-нарушители ще могат да карат автомобили със специален режим на движение, каквито са тези на Национална служба "Охрана" (НСО), МВР, ДАНС, Спешна помощ, парламента, военна полиция. Става дума за нарушения, при които са отнемани шофьорски книжки, пише в. "Сега".
Според сега действащите разпоредби зад волана на коли със специален режим на движение могат да сядат само водачи, които не са губили книжките си заради нарушения. Това правило ще се промени с промяна на наредба на МВР. Авторите на проектонаредбата обясняват, че според Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН) санкцията лишаване от право да се упражнява определена професия или дейност не може да продължава повече от пет години, и то ако става дума за нарушения на безопасността по пътищата от пияни шофьори или под друго силно упойващо вещество. Така излизало, че сегашната наредба на МВР не отговаря на ЗАНН. "Водачите на МПС, на които е било налагано такова наказание, са принудени да понасят последиците на наказание, което всъщност са изтърпели. След изтърпяването на наказанието няма основание да се прилагат други рестрикции към тях", гласи основният аргумент. На практика нарушителите са понесли санкция и се водят чисти пред закона.
Макар че МВР твърди, че тази разпоредба противоречи на ЗАНН, в собствения им устройствен закон е записано, че държавен служител в МВР може да бъде само лице, което не е осъждано за умишлено престъпление от общ характер, независимо от реабилитацията. Подобна норма има и в Закона за защита на класифицирана информация, където има същото изискване за получаване на допуск до държавни тайни. Самият допуск пък е изискване за заемането на много длъжности. Така излиза, че МВР премахва едно препятствие за работа, но запазва друго.
Отпадането на ограничението за липса на нарушения не е единствената промяна в наредбата на МВР. Освен него се предвижда да се намали изискуемият стаж като шофьор. Досега изискването бе водачите на коли да са взели книжка преди минимум пет години, а на мотори - поне три. Сега то се променя на три години за коли и една за мотоциклети.
И в момента скандалите с поведението на пътя на НСО например са честа медийна тема. Случаи, при които кортежи на НСО изблъскват автомобили на случайни граждани съвсем не са рядкост.
Преди месец бе приет Законът за НСО, който дава право на кортежите на службата да повреждат други коли, за да ги отстранят от пътя, ако им пречат. Няколко неправителствени организации настояваха президентът Росен Плевнелиев да наложи вето, но той обнародва текстовете.