Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Шистовият газ като шило в торба за депутатите

18 януари 2012, 14:09 часа • 3844 прочитания

Шило в торба не стои е казал народът.

В нещо такова се превръща и проблемът с шистовия газ за депутатите.

Народните ни избраници се изпокараха за забраната за проучване и добив в България.

Започна се с Михаил Михайлов от Синята коалиция, който  заяви, че трябва да се зададе въпроса – имаме ли знание или нямаме за това какви природни ресурси има България.

"След това идва редът на политика да се съобрази с експерта. Тази дискусия ми прилича на Средновековието, когато са заключвали библиотеките”, отбеляза Михайлов.

Дебатът не е за или против „Шеврон”, а е за бъдещото на България и за енергийната сигурност на страната, подчерта той.

"Никъде в света няма забрана за проучване. Ние сме най-бедната в ЕС, единствената, която има един доставчик на газ. Важно е да мислим екологично, но да мислим и технологично”, посочи той.

Последва Александър Радославов от БСП, който заяви, че първо трябва да защитим природата и хората, после да мислим за енергийната сигурност. Народният представител на червените Петър Мутафчиев пък каза, че е приел предложението на Иван Костов, че трябва да се вземе мнението на университетските хора.

"В момента вие твърдите, че рискът за добив на шистов газ е много по-малък, отколкото строителството на АЕЦ „Белене”. Трябва да има последователност в тезите. Когато предлагате нещо подобно, нека да се направи, нека да действа този мораториум, въпреки че е временен”, посочи още Мутафчиев.

Четин Казак от ДПС продължи спора като каза, че няма обща позиция на БАН по темата.

"Дори и от 50 години да се използва подобна технология, това не е критерий, че тази технология е безопасна. С развитието на научните открития се открива, че при използването на дадена технология изведнъж се разбира, че тя е опасна за здравето и се забранява. По този проблем въпросът не е за енергийната сигурност, това е въпросът за здравето на българските граждани, които живеят в този регион, за средата, в която ще живеят те и техните деца”, допълни Казак.

Дойде и времето на ГЕРБ да се изкаже. От името на управляващата партия депутатът Диан Червенкондев каза, че мнозинството е напълно съгласно и подкрепя тезата за енергийна сигурност и независимост, включително и за добиване на природни богатства от нашата земя, но не на всяка цена.

"Нека да погледнем какво прави Франция, в Ирландия също в част от територията добивът е напълно забранен. Тази тема в момента е отворена за Европейската комисия, за дирекциите за оценка на въздействието и ще е внесена в Европейския парламент”, поясни Червенкондев.

Съпредседателят на Синята коалиция Иван Костов се обърна към Петър Мутафчиев с думите: „Искам добре да стане ясна позицията ми – аз не казвам, че това е безвредна технология. Аз тези неща не мога да ги кажа. Считам, че изборът на огромната част от европейските страни в полза на проучването на добив от шисти е вероятно взето като съобразени аргументи от националната сигурност. Само във Франция и отделни територии в Ирландия има забрана. Затова казвам – да питаме институциите в БАН”.

По-рано днес депутатите отхвърлиха на първо четене законопроекта на БСП за забрана за проучване и добив на шистов газ.

Народните представители разделиха дебатите на две части. В първата част те обсъдиха внесения от БСП закон за забрана на проучванията и добива на шистов газ. Народните представители продължиха с дебати по предложенията на „Атака” за налагане на 20-годишен мораториум и на ГЕРБ – за налагане на безсрочна забрана върху технологията за хидравлично разбиване при проучването и добива на шистов газ.

В крайна сметка парламентът удължи заседанието си до гласуване на мораториум върху проучването и добива на шистов газ.

Адриана Димитрова
Адриана Димитрова Отговорен редактор
Новините днес