Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Шефът на КОНПИ призна, че милиони са текли от КТБ към "една медийна групировка"

21 март 2016, 08:00 часа • 3385 прочитания

Имуществото, което КОНПИ иска да отнеме от Цветан Василев, всъщност не се води изцяло на негово име. Става въпрос и за свързани физически и юридически лица – роднини на Василев и фирми. Това уточни председателят на КОНПИ (бел. ред. – бивша Комисия „Кушлев”) Пламен Георгиев.

Има имоти в България на стойност около 100 млн. лева – в София и на морето, например в София има жилищна кооперация. Има и акции за около 400 млн. лева. Не сме завишавали оценки, каза Георгиев, който уточни, че акциите са смятани по номинал. А къщата в Швейцария, която е за 48 млн. лева, също не е надценявана – 39 млн. лева е цената, останалите са за ремонт и други такси, уточни шефът на КОНПИ.

Оказа се, че заради давност 700 млн. лева на Василев в имоти и пари не може да бъдат пипнати от КОНПИ. Проверката ни е за 10 години назад, каза Георгиев. Оказа се, че в такива сделки имало и добросъвестни лица – примерно Василев купува апартамент преди 10 години, след това продава на някого, който не е свързан с него – обикновен човек и той не е виновен, след като е заложил да си купи имот от човек с уж перфектна репутация. Такива лица не са свързани с Василев и съответно КОНПИ не търси обезщетение от тях.

Схемите от КТБ

Дружество без никаква история, без дейност, му се дава милионен кредит. Дружеството няма как да върне парите и идва падеж. Кредитите обаче са така договорени, че се плаща само лихва. При всеки падеж има предоговаряне и се отпускат нови пари от КТБ.

Пламен Георгиев потвърди, че по тази схема са раздавани кредити „на една медийна групировка”. Затова искаме държавата да встъпи в тези вземания, подчерта шефът на КОНПИ. Има и футболен отбор, който дължи много големи суми, добави Георгиев, който не пожела да назове конкретни имена.

Оказа се, че според закона КОНПИ не може да проверява лица извън Цветан Василев – какви са им доходите и какъв е произходът им. Георгиев уточни, че в новия законопроект на Меглена Кунева за борба с корупцията това ще се промени. Различно е от Румъния – у нас ще се създаде орган, който да прави гражданска конфискация. Това е крачка напред, защото няма нужда от съдебно разрешение да питаме къде са парите, заяви шефът на КОНПИ.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес