Физиците, които шокираха научния свят миналата година с твърдението за частици неутрино, движещи се по-бързо от скоростта светлината, признават, че са допуснали грешка заради неизправна кабелна връзка, съобщават Ройтерс и в. "Дейли телеграф".
През септември 2011 г. физици от ЦЕРН, работещи по проекта OPERA, и от италианската лаборатория Гран Сасо установиха, че субатомни частици могат да се движат по-бързо от светлината. Те твърдяха, че частици неутрино са изминали разстоянието от 732 километра между синхротрон на ЦЕРН в района на Женева - един от елементите на Големия адронен колайдер, до подземната лаборатория Гран Сасо в Италия с 60 наносекунди по-бързо, отколкото се движи скоростта на светлината.
Откритието им противоречи на една от фундаменталните теории на Алберт Айнщайн. Според Специалната теория на относителността, предложена от учения през 1905 г., нищо не може да пътува по-бързо от скоростта на светлината във вакуум.
Сега обаче изглежда репутацията на Айнщайн е възстановена, след като говорителят на ЦЕРН Джеймс Гилис е заявил за американското сп. "Сайънс инсайдър", че шокиращият резултат от експеримента вероятно се дължи на неизправна връзка между GPS и компютър.
Гилис е допълнил, че са необходими още тестове, преди да се стигне до определени заключения. Втори тест, резултатите от който бяха оповестени през декември, също потвърди, че частици неутрино се движат по-бързо от светлината.
Много експерти обаче останаха скептично настроени, тъй като резултатът опровергаваше един от фундаменталните принципи на съвременната физика.