Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Семействата губят детските надбавки, ако децата им не ходят на училище

19 март 2019, 17:35 часа • 2086 прочитания

Семействата няма да получават помощи за деца, които не посещават редовно училище, предвиждат законодателни промени, вненесени от ГЕРБ.

Предложението на управляващите е представено на брифинг в парламента от депутати, начело с председателя на групата Цветан Цветанов, в присъствието на министрите на образованието и на труда и социалната политика Красимир Вълчев и Бисер Петков, предава БГНЕС.

„За разлика от БСП, която дава пресконференциите си от централата на партията, ние правим това от българския парламент, където изпълнителната власт и законодателната, ръка за ръка, ще внесем законопроект, който е важен за изпълнението на управленската ни програма“, заяви Цветанов.

Предложението има за цел да въведе по-строг режим на получаването на месечните помощи за безработни, помощите за плащането на наем на общинско жилище и помощите за деца. Последните ще бъдат обвързани с редовното посещаване на децата в задължителните детска градина и училище.

„Отпадането от образователната система е сериозен проблем, който има негативно въздействие в дългосрочен план. Когато тези деца, които не посещават училище пораснат, те трябва да се включат на пазара на труда. Липсата на образование и квалификация ги прави неконкурентоспособни и много често те стават контингент на системата за социално подпомагане“, обясни депутатът на от ГЕРБ Светлана Ангелова.

Ако дете отсъства без уважителна причина повече от 3 дни в месеца от задължителната форма на предучилищно образование, както и 5 учебни часа за ученик, семейството ще бъде лишено от семейни помощи за съответното дете за срок от една година.

Министърът на труда и социалната политика Бисер Петков поясни, че предложението предвижда още еднократна помощ за семейства, чиито деца тръгват на училище, да се изплаща на две части - половината в началото на учебната година, а втората половина в началото на втория срок, но само при положение, че детето продължава да посещава училище. Прекратените и спрените помощи пък ще бъдат използвани за цели, свързани с насърчаване на развитието и обучението на децата.

Образователният министър Красимир Вълчев допълни, че правото на образоване на децата всъщност е задължение на родителите. „Трябва да използваме всички инструменти. Това е една малка крачка, която правим. Гласът и призивите, които чуваме са за засилване на санкционния механизъм. Законопроектът е крачка в тази посока“, аргументира се Вълчев.

Управляващите обаче припомниха, че има и други видове социално подпомагане, които не са свързани с посещенията на децата в училище.

Илия Лазаров
Илия Лазаров Отговорен редактор
Новините днес