Урагани, снежни виелици и ледоломи са унищожили 18 000 хектара дървета в областите Монтана, Враца и Видин. Най-тежките поражения са в поясите с надморска височина 600-700 метра край Чипровци и Говежда, както и в горите край Белоградчик и Чупрене. Изкоренени и прекършени са гори от зимен дъб, бук и ела. За да се разчистят повалените дървета, в близките 2 г. ще тече усилена сеч. Очаква се от тях да се добият около 200 000 куб. м дървесина, каза шефът на Регионалната дирекция по горите в Берковица Сашо Каменов. След сечта част от оголените от природните бедствия площи ще бъдат залесени.
Пред “Труд” зам.-министърът на земеделието и горите Георги Костов каза, че не става въпрос за незаконна сеч, а за “принудително усвояване” на повалените дървета. По предварителни оценки на министерството около 130 000 куб. м са повредени от ледолома през януари. “От 100 дървета едно е оцеляло. Всичко друго е изпотрошено или извадено с корените. Повалената дървесина става много опасна. Върху нея могат да се развият буболечки, които да се прехвърлят върху здравите дървета. През лятото, когато се засуши, става като барут и създава риск от пожари”, обясни Костов.
Причина за унищожаването на гората е и недостатъчната сеч през предходните години, чрез която дърветата стават по-устойчиви, добави зам.-министърът. Според него от повалените от стихиите дървета ще се добият 150 000 куб. м. Ще се премахнат и останалите здрави дървета, защото когато останат сами, те не оцеляват и падат, каза Костов.
Сечта и залесяването ще отнемат най-малко 4 години. Цялата операция ще струва около 100 млн. лв.