Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

СБ предупреждава за глобално затопляне

19 ноември 2012, 07:25 часа • 34632 прочитания

Наводнения, суша, покачване на морското равнище: Световната банка предупреждава за черния сценарий на глобалното затопляне с 4°C към 2060 г. и "каскада от бедствия", които ще ударят най-вече бедните страни.

"Този свят ще бъде толкова различен от днешния, в който живеем, че е трудно да се опише", предупреди президентът на институцията Джим Йонг Ким в увода към доклад, публикуван в неделя във Вашингтон, добавяйки, че "десетилетия развитие може да бъде сведено до нула".

Според Световната банка, сегашното ниво на въглеродни емисии прави почти неизпълним ангажимента от страна на международната общност да задържи нарастването на глобалното затопляне до 2°C, в сравнение с доиндустриалната ера.

Според доклада, глобалната температура може наистина да се качи с 4°C "по време на настоящия век" и "след 60–те му години", ако правителствата по света не действат спешно.

Тази мрачна перспектива "може и трябва да бъде избегната", казва Световната банка и подчертава, че отговорността на човека за настоящото затопляне е "без алтернатива".

"Ние, международната общност, все още имаме време да възприемем нови политики, да променим курса си и да предотвратим най-опасните последици от климатичните промени", потвърждава казаното и генералният секретар на ООН Бан Ки Мун, цитиран в доклада.

И тези "последици" няма да са малки, предупреждава Световната банка.

Като изброява опасностите, които застрашават планетата /наводнения, суши, недохранване.../, глобалната финансова институция прогнозира увеличаване на "недостига на вода" в Източна Африка, Близкия изток и Южна Азия и "значително връщане" към високите равнища на детската смъртност в Африка на юг от Сахара.

Някои болести, пренасяни от насекоми /малария.../ също може да отбележат нарастване. Друга опасност - кораловите рифове, които са "естествена защита срещу наводнения", няма да устоят на увеличената киселинност на океанската вода, заради CO2, изброява СБ.

По-общо погледнато, изменението на климата може да се превърне в "най-голямата заплаха за биоразнообразието", според доклада, който банката е възложила на Института за изследване на въздействието на изменението на климата в Потсдам, Германия.

"Най-бедните и най-уязвимите ще бъдат най-силно засегнати", казва президентът на Световната банка, въпреки че нито един регион няма да бъде пощаден.

Сушите, които удариха това лято Съединените щати и Източна Европа, могат да се случат отново и Западът ще се сблъска с притока на хора, бягащи от ефектите на климатичните промени.

"Един свят с допълнителни 4°C ще отключи каскада от бедствия", казва Световната банка, добавяйки, че няма "никаква сигурност", че планетата може да се изправи срещу това.

В доклада не се предлагат чудотворни лекове, за да се засили отново работата в тази посока на международната общност, след фиаското на срещата на върха в Копенхаген през 2009 г. поради икономическата криза.

Но най-вече Световната банка иска да предаде съобщение: борбата срещу глобалното затопляне не е враг на растежа.

"Частният сектор трябва да разбере, че адаптирането към изменението на климата е икономическа възможност", уверява Джим Йонг Ким, казвайки, че Китай вече е започнал да реализира това и призова и други страни да последват неговия пример.

Редактор: Евгения Гигова

Валентин Стоев
Валентин Стоев Отговорен редактор
Новините днес