Плановете за преименуване на улица в американската столица Вашингтон в чест на българския политик Димитър Пешев, на когото се приписва спасяването на еврейското население в страната през Втората световна война, неочаквано удариха на камък, предаде ABC News, пише БГНЕС.
Вместо да получи зелена светлина, молбата на българското посолство разпали дебат за това колко коректно разглежда и представя България своето минало.
Мисията на София във Вашингтон поиска да почете паметта на Димитър Пешев – бивш заместник-председател на парламента, предотвратил депортацията на десетки хиляди български евреи.
ь
Вследствие на искането Градският съвет на Окръг Колумбия помоли американския Мемориален музей на Холокоста да разгледа писмото на посолството. Ръководството на музея обаче подчерта, че нито последната декларация на българското правителство, нито писмото разказват пълната история.
Дебатът относно коректното представяне на събитията около спасяването на българските евреи се базира на скорошните скандали след обвиненията към България, че всъщност е допуснала депортация на хора от еврейски произход - 11 000 евреи от Македония и Беломорска Тракия.
От музея не приемат аргументите, че България е била безсилна да спаси македонските евреи.
В писмото до България Раду Йоанид, директор на програмата за международните архиви на музея, е написал през април: "Упоритите и заобиколни опити да се изкривява историята на българското еврейство са обида към жертвите на Холокоста и накърняват образа на България, която до неотдавна бе възприемана като страна, подхождаща коректно към мрачните сенки от миналото си."
АП посочва, че случващото се е илюстрация не колко сложна е историята на Холокоста, но и как за отделните държави е трудно да постигнат баланс между героичните дела на отделни техни сънародници и цялостната картина на събитията там в годините на Втората световна война.