Русия и САЩ могат да се върнат към "предметното обсъждане" на проблема с противоракетната отбрана /ПРО/ в Европа още преди полагането на клетва като президент от Владимир Путин през май. Тази прогноза прави вестник "Комерсант", позовавайки се на свои източници, предаде БГНЕС.
"Американската администрация е готова да предостави на Русия секретна информация за компонентите на разгръщаната в Европа система за ПРО" и "преди всичко става дума за техническите данни на ракетите прихващачи SM-3, които ще са в основата на ПРО", пише изданието. "В Белия дом смятат, че това ще помогне да се склони Москва към сътрудничество по тази болезнена тема за руско-американските отношения", добавя вестникът.
Миналата седмица държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън потвърди, че Вашингтон не е загубил надежда да се договори с Русия за сътрудничество по ПРО. "Ясно дадохме да се разбере, че бихме желали да си сътрудничим с Русия в областта на ПРО срещу общите заплахи. В това се заключава позицията на САЩ. Ние също така се стремим да обсъждаме този въпрос в рамките на НАТО и Съвета Русия-НАТО", каза тя по време на посещението си в Полша.
Но Брадли Робъртс, който отговаря в Пентагона за ядрената политика и ПРО, заяви пред конгресмени, че САЩ не възнамеряват да споделят с Русия засекретената технология за поразяване на ракети на противника. "Няма да споделяме с Русия информация, която по някакъв начин може да застраши нашата национална сигурност", каза той.
"Прекрасно сме осведомени за предимствата, които предоставят на нашата отбрана съвременните технологии, създавани през последните 20 години за целите на ПРО. Една от тях е унищожаването на ракетите за сметка на кинетичната енергия, отделяна при удара. Тази технология служи на нашите интереси. Нямаме планове да я предадем на Русия", подчерта Робъртс.