Посолството на САЩ в България съобщи, че Вашингтон подкрепя въвеждането на ефективни механизми за разследване на главния прокурор. Мисията публикува коментар във Facebook, с който посочи положителната оценка на Съвета на Европа за проектозакона на Министерството на правосъдието за ограничаване на властта на обвинител №1.
"Съединените щати подкрепят България в нейните продължаващи усилия да укрепва своите институции, ангажирани с върховенството на правото. Присъединяваме се към Съвета на Европа, като насърчаваме България да разреши дългогодишните предизвикателства пред утвърждаването на правовата държава, посочени от Съвета на Европа, Венецианската комисия и Европейската комисия. Тези предизвикателства включват и своевременното приемане на реформите, необходими за реализирането на Плана за възстановяване и устойчивост. Оставаме в готовност да оказваме помощ на нашите български партньори в тези усилия", пише в позицията на посолството на САЩ у нас.
Съветът на Европа също оценява като "важна и дългоочаквана реформа на НПК и гаранциите за независимост на разследванията, засягащи главния прокурор или неговите заместници". СЕ приветства и промените, които въвеждат съдебен контрол на прокурорските откази за разследване по определени категории криминални деяния.
Подкрепят се и промените, които въвеждат нов механизъм за разследване на сигнали за престъпна дейност от главния прокурор и неговите преки заместници, включително правилата за временно отстраняване или прекратяване на мандата му.
Иван Гешев нарича проектозакона на Министерството на правосъдието "опит за овладяване на съдебната власт". В четвъртък, докато Висшият съдебен съвет обсъждаше законопроектите, главният прокурор каза, че предложенията се правят за един човек - за самия него. Служебният правосъден министър Крум Зарков му отговори, че светът не се върти около него.
ОЩЕ: Венецианската комисия одобри механизма за разследване на главния прокурор