Министърът на околната среда и водите в оставка Борислав Сандов се включи с видео на живо от ТЕЦ "Брикел" край Гълъбово и показа черния дим около предприятието, което продължава да нарушава законите. Той влезе в конфликт със служители на централата, които не искаха да го допуснат.
"Вие току-що приключихте планов ремонт. Не сте отстранили нищо, не изпълнявате ангажиментите си по комплексното разрешително. Отвсякъде има неорганизирани емисии. Това е в абсолютно нарушение на Закона за опазване на околната среда", заяви Сандов.
Служителите обаче настояваха, че не може "някой да си влиза" в ТЕЦ-а, и помолиха Сандов да напусне. Трябваше министърът в оставка да им показва документ, с който да докаже, че заема нужния пост, позволяващ му да извършва проверки.
"Като орган на власт имам право да посещавам във всеки един момент всяко предприятие, което работи по комплексно разрешително, издадено от нас. Вие всеки път спирате проверките на РИОСВ - Стара Загора и им казвате да чакат 1 час, в който вие да преустановите работата си. Това е абсолютно нарушение на закона", заяви Сандов.
"Това не е вашият дом, за да ми казвате, че не мога да влизам. Органите на власт могат да правят проверки във всеки един момент. Всеки ден получавам сигнали за вашето предприятие. Идват институции, правят проверки, установяват нарушения и после все нещо друго се случва. Това е пълен абсурд", каза той и добави, че ще предостави допълнителна информация по-късно.
Припомняме, че ТЕЦ „Брикел“, свързван с Христо Ковачки, дълго време трови гражданите на Гълъбово, които подават непрестанни сигнали. РИОСВ обаче твърди, че няма нарушения, а въздухът е в нормите на чистота.
Това заяви и депутатът от „Продължаваме промяната“ Александър Дунчев в Студио Actualno преди дни, като добави, че хората „всекидневно засичат супермръсен черен въздух, който излиза не само от комините, но и от самата сграда между тухлите“. Според него с избора на нов директор на РИОСВ - Стара Загора след конкурс, „а не като калинка, инсталиран както преди“, проверките ще са малко по-адекватни.
В края на 2021 г. Министерството на околната среда (МОСВ) дори бе окончателно осъдено да плати на ТЕЦ „Брикел“ обезщетение от 25 милиона лева. Решението бе на Върховния административен съд, като с него бе потвърдено решението на Административен съд - София град (АССГ) от 2020 г. Тогава екоминистерството бе осъдено да заплати 17.5 млн. лв. обезщетение за причинени имуществени вреди и малко над 7 млн. лв. лихви заради отказа през 2012 г. да предостави на дружеството безплатни квоти за емисии на парникови газове. В резултат на този отказ ТЕЦ "Брикел" се наложило да закупи в периода май 2010 - май 2011 г. допълнителни 892 хил. квоти.