На колко места се извършва утилизация на боеприпаси? Отговорът на този въпрос може да се окаже труден.
Според bTV в момента утилизация на боеприпаси се извършва само на три места в България.
В регистъра за рискови производства и дейност на Главна инспекция по труда са идентифицирани 21 предприятия за производство на взривни вещества, оръжия и боеприпаси. От тези предприятия в 7 се извършва утилизация на боеприпаси, информира Нова телевизия. Най-честите нарушения, установени в тях са липса на правоспособност на някои работници, нарушения, свързани със съхранението на взривните материал и неосигурен нормален достъп до аварийните изходи.
Големите заводи, снабдени с последна дума на техниката в обезвреждането, са „Арсенал” в Казанлък и Вазовските заводи в Сопот. Въпреки това и там хората не крият, че условията не са добри, информира Нова телевизия.
В контрола по утилизацията са включени много институции. Междуведомствената комисия, известна още като експортна комисия. Тя включва представители на министерствата на отбраната, външните работи, икономиката и енергетиката, МВР и всички служби.
След като веднъж фирмата има лиценз за производство и търговия с боеприпаси, тя трябва да получи отделно разрешително по всеки договор за утилизация на вносните, както и разрешително от служба КОС за транспорт и съхранение. Освен това е необходимо разрешително за прилагане на конкретна технология по така нареченото разснарядяване на боеприпасите.